PARTNER PORTALU
  • BGK

W sieci wychodzi taniej

  • Przeglad prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 października 2010 - 06:50
W sieci wychodzi taniej

Działające w jednym regionie szpitale powinny razem kupować sprzęt i usługi oraz wspólnie zatrudniać specjalistów. Mogą na tym zaoszczędzić kilkaset milionów złotych rocznie.
Pod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie został zarejestrowany złożony przez PiS projekt ustawy o sieci szpitali. Podobny projekt przygotowuje także Ministerstwo Zdrowia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Oba pomysły zakładają, że działające w jednym regionie szpitale będą ściśle współpracowały. Mają m.in. wspólnie zamawiać leki i sprzęt medyczny, a także dbać o to, aby nie dublować się w działaniach, np. nie prowadzić niepotrzebnie takich samych oddziałów.

Informacjami oraz doświadczeniem wymieniałyby się w specjalnych, powołanych do tego celu komisjach regionalnych. W każdej takiej komisji zasiadaliby reprezentanci placówek oraz władz samorządowych, którym one podlegają.

Projekt PiS zakłada, że regionalne sieci powstaną obowiązkowo, choć nie zostaną do nich włączone placówki o gorszej jakości usług (nadal podpisywałyby one kontrakty z NFZ, jednak na mniej korzystnych warunkach). Z kolei resort zdrowia chciałby, aby wejście do sieci było dobrowolne.

Niektóre samorządy, nie czekając aż Sejm formalnie zdecyduje o budowie szpitalnych sieci i z myślą o oszczędnościach – zachęcają placówki do większej współpracy a nawet je łączą.

Pod koniec ubiegłego roku połączyły się dwie placówki w Częstochowie – Szpital Zespolony im. prof. Witolda Orłowskiego oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Tylko na wspólnym planowaniu zakupu sprzętu oraz leków w tym roku mają zaoszczędzić około 5 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.