PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sosnowcu wylądują na poziomie europejskim

  • KB    22 marca 2010 - 11:46

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu otrzyma z budżetu województwa 1,1 mln zł pożyczki na prefinansowanie remontu lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Inwestycja pozwoli na dostosowanie go do standardów europejskich.
Zmodernizowane lądowisko będzie przystosowane do obsługi nowoczesnych śmigłowców ratunkowych, powstałych na bazie lekkiego śmigłowca - Eurocopter EC 135. Te nowe maszyny zamówione przez ministerstwo mają być dostarczone do Polski do końca 2010 roku. Lądowisko śmigłowców jest modernizowane w ramach unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

- Pożyczka z budżetu województwa pozwoli dyrekcji na rozpoczęcie inwestycji, która jest przecież bardzo ważna dla placówki, odgrywającej rolę „ostrego" szpitala urazowego. Przecież to właśnie do św. Barbary trafia ponad 85 % pacjentów przewożonych lotniczymi karetkami pogotowia - mówi marszałek Bogusław Śmigielski.

- Szpital św. Barbary chce umożliwić ratownikom pełne wykorzystanie zalet nowej maszyny. Jedną z nich jest stworzenie warunków do  pełnienia służby także po  zmroku. Dlatego modernizujemy lądowisko. Wyposażamy je w nową nawierzchnię, odpowiedni drenaż oraz oświetlenie ułatwiające pilotowi nawigację. Jestem pewna, że dzięki tym działaniom nasz szpital zapewni jeszcze lepszą opiekę wszystkim mieszkańcom regionu - wyjaśnia Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5 w Sosnowcu.

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach działa od 2007 roku. Została tam przeniesiona z Katowic. Z Gliwic wykonywanych jest rocznie około 250 lotów. Zespół transportuje pacjentów do szpitala św. Barbary w Sosnowcu z uwagi na wielospecjalistyczny profil tej placówki i dobrej jakości lądowisko przyszpitalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.