W Świdnicy powstało hospicjum

W Świdnicy powstało pierwsze w mieście hospicjum - czekano na nie kilkadziesiąt lat. Udało się je zbudować dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego.
W Świdnicy powstało hospicjum
fot. pixabay.com

Budowa placówki przy ulicy Przyjaźni trwała prawie rok. Hospicjum, oprócz sal dla chorych obliczonymi na pięćdziesiąt łóżek, posiada gabinety lekarskie oraz pokoje do rehabilitacji.

W hospicjum większość stanowią łóżka przeznaczone do opieki paliatywnej.

Hospicjum prowadzi Caritas, co najmniej do połowy przyszłego roku nie będzie miało kontraktu z Narodowym Funduszu Zdrowia. Za miejsca na razie trzeba płacić.

Ks. Jan Gargasewicz, dyrektor NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej, informował, że w budynku przy ul. Przyjaźni znajdzie się miejsce dla 8 chorych terminalnie oraz 32 wymagających opieki w Zakładzie Opieki Leczniczej. Dyrektor zapewnia, że standard świadczonych usług medycznych będzie bardzo wysoki, podobnie wyposażenie: łóżka z regulowane elektrycznie, internet, klimatyzacja.

Hospicjum i ZOL będą dostępne w pierwszej kolejności dla świdniczan. Oni bowiem rok temu zdecydowali, że inwestycja zostanie zasilona 2 mln zł z budżetu obywatelskiego. Wiadomo też, że nowy zakład pracy zatrudni 18 osób (salowe, pielęgniarki, obsługa kuchni).

 Także z budżetu obywatelskiego w Świdnicy przy ulicy Leśnej powstaje druga tego typu placówka.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE


Ludziom starym trzeba
Stworzyć takie enklawy,
Gdzie najbardziej istotne
Będą tylko ich sprawy.

Eterno Vagabundo, 2015-02-11 20:30:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE