W Świdnicy powstało hospicjum

W Świdnicy powstało pierwsze w mieście hospicjum - czekano na nie kilkadziesiąt lat. Udało się je zbudować dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego.
W Świdnicy powstało hospicjum
fot. pixabay.com

Budowa placówki przy ulicy Przyjaźni trwała prawie rok. Hospicjum, oprócz sal dla chorych obliczonymi na pięćdziesiąt łóżek, posiada gabinety lekarskie oraz pokoje do rehabilitacji.

W hospicjum większość stanowią łóżka przeznaczone do opieki paliatywnej.

Hospicjum prowadzi Caritas, co najmniej do połowy przyszłego roku nie będzie miało kontraktu z Narodowym Funduszu Zdrowia. Za miejsca na razie trzeba płacić.

Ks. Jan Gargasewicz, dyrektor NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej, informował, że w budynku przy ul. Przyjaźni znajdzie się miejsce dla 8 chorych terminalnie oraz 32 wymagających opieki w Zakładzie Opieki Leczniczej. Dyrektor zapewnia, że standard świadczonych usług medycznych będzie bardzo wysoki, podobnie wyposażenie: łóżka z regulowane elektrycznie, internet, klimatyzacja.

Hospicjum i ZOL będą dostępne w pierwszej kolejności dla świdniczan. Oni bowiem rok temu zdecydowali, że inwestycja zostanie zasilona 2 mln zł z budżetu obywatelskiego. Wiadomo też, że nowy zakład pracy zatrudni 18 osób (salowe, pielęgniarki, obsługa kuchni).

 Także z budżetu obywatelskiego w Świdnicy przy ulicy Leśnej powstaje druga tego typu placówka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ludziom starym trzeba Stworzyć takie enklawy, Gdzie najbardziej istotne Będą tylko ich sprawy.

Eterno Vagabundo, 2015-02-11 20:30:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE