PARTNER PORTALU
  • BGK

W Świętokrzyskim nowy blok operacyjny

  • PAP    17 lutego 2010 - 17:28

Nowoczesny blok operacyjny chirurgii laparoskopowej otwarto w środę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Lecznica rozbudowuje się dzięki środkom pozyskiwanym m.in. z Unii Europejskiej. W uroczystości uczestniczyła minister zdrowia Ewa Kopacz.
Szefowa resortu zdrowia oceniła, że centrum onkologii w Kielcach posiada obecnie bardzo nowoczesny, precyzyjny, "na miarę XXI wieku" sprzęt i wyposażenie, którego właściwe wykorzystanie zapewnia pacjentowi skuteczne leczenie prowadzące do wyleczenia.

Dyrektor centrum dr Stanisław Góźdź poinformował, że dzięki aparaturze laparoskopowej, w nowym bloku można usunąć wczesne zmiany nowotworowe - m.in. raka żołądka i jelita grubego - bez otwierania jamy ciała.

- Odbywa się to pod kontrolą usg, żeby wiedzieć jak głęboko prowadzić cięcie - wyjaśnił. - To potwierdza, że mają głęboki sens badania profilaktyczne - kolonoskopowe, przesiewowe - dzięki którym możemy prowadzić chorych do wyleczenia w nieinwazyjny sposób - podkreślił Góźdź.

Minister zdrowia zapowiedziała, że od przyszłego roku wartość kontraktów dla szpitali będzie uzależniona od jakości leczenia, tzn. od tego jak troskliwie pacjent jest w danej placówce obsłużony, jak "profesjonalnie" jest obsłużony i "jak wychodzi zadowolony"; z powikłaniami czy bez.

- Nie do wszystkich lecznic po równo, ale do najlepszych w szczególności jak najwięcej pieniędzy - mówiła Kopacz.

Minister zaznaczyła, że onkologia jest w polityce zdrowotnej priorytetem, dlatego będzie się na tę dziedzinę medycyny przeznaczać coraz więcej środków. Zapowiedziała, że będzie przygotowana nowa ustawa, która pomoże kształcić nowoczesne kadry onkologów i zniwelować "lukę pokoleniową" w tej specjalizacji lekarskiej. Zdeklarowała też, że będą promowane szpitale, do których pacjent chętnie udaje się na leczenie.

Kopacz pochwaliła personel Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za nowoczesność i profesjonalizm.

- Wiem, bo oglądam statystyki, że tu rzadko się mylą. Nawet to, co uznawane jest za błąd statystyczny w medycynie, nie ma tu miejsca - powiedziała.

Nowy blok chirurgiczny kosztował - z zapleczem do sterylizacji narzędzi i trzema salami pooperacyjnymi dla 10 pacjentów - ponad 15 mln zł. Zbudowano go w ramach kontraktu wojewódzkiego ze środków budżetu państwa, natomiast na wyposażenie przeznaczono prawie 8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

W tegorocznych planach świętokrzyskiego centrum jest rozbudowa oddziału onkohematologicznego i brachyterapii m.in. o ośrodek przeszczepów szpiku kostnego oraz zaplecze ambulatoryjne i diagnostyczne białaczek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.