PARTNER PORTALU
  • BGK

W Szczecinie powstała lecznica oparzeń

  • PAP    25 marca 2011 - 16:31
W Szczecinie powstała lecznica oparzeń

Pierwsze w Polsce północno-zachodniej Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży powstało w Szczecinie - poinformowała w piątek rzeczniczka szpitala w Szczecinie-Zdrojach, Magdalena Paczkowska.
Druga tego rodzaju placówka w kraju, wyspecjalizowana w niesieniu pomocy najmłodszym ofiarom oparzeń znajduje się w Krakowie.

W szpitalu w Zdrojach utworzono spełniający światowe standardy dziecięcy oddział oparzeniowy z czterema łóżkami zwykłymi i dwoma łóżkami intensywnego nadzoru. Pacjentów ma przyjmować od najbliższego wtorku.

Sprawdź notowania prezydenta Szczecina

Budowa Centrum trwała od maja 2010 r. Zmodernizowano i wyposażono dla potrzeb oddziału piętro pawilonu w szpitalu.

Łączny koszt inwestycji to prawie 1,3 mln euro. Blisko 85 proc. tej sumy to bezzwrotna pomoc finansowa z EOG czyli Funduszy Norweskich. Pozostałą część kosztów szpital pokrywa ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

"Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na sam oddział, ale również na szeroki projekt profilaktyki oparzeń, który szpital w Zdrojach realizuje już przeszło rok" - powiedziała Paczkowska.

Program ten prezentuje m.in. sposoby zapobiegania oparzeniom i metody udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzono wykłady dla dorosłych i dzieci, przygotowano przedstawienia teatralne i konkursy dla dzieci, broszury, plakaty, ulotki i nalepki informujące o zagrożeniu.

Każdego roku w Polsce poparzeniom ulega 200 - 300 tys. osób rocznie. Około 75 proc. z nich to dzieci. Aż w 97 proc. przypadków przyczyną oparzeń są zaniedbania lub brak wyobraźni opiekunów.

Szacuje się, iż każdego roku w szczecińskim centrum oparzeń leczonych będzie ok. 300 dzieci, zaś tysiące otrzyma porady ambulatoryjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.