W Warszawie powstanie Dom Chorych na Raka

W Warszawie powstać ma pierwszy w Polsce Dom Chorych na Raka. Będzie działał obok szpitala onkologicznego przy ul. Roentgena; oddanie go do użytku zaplanowano wstępnie na 2013 rok - poinformowała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa-Centrum.

Jak tłumaczyła Kozik na wtorkowej konferencji prasowej w stolicy, Dom Chorych na Raka powstanie w głównej mierze ze środków społecznych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł. "Jeśli nasze plany się powiodą, budowa ruszy w 2011 roku, powinna potrwać dwa lata" - tłumaczyła prezes warszawskich "Amazonek".

Dom zostanie utworzony na terenie należącym do Centrum Onkologii przy ul. Roentgena 5. Od wejścia głównego do gmachu Centrum dzielić ma go ok. 500 metrów. Z placówki będą mogli korzystać - całodobowo - chorzy na wszystkie typy nowotworów.

Kozik zaznaczyła, że "Amazonki" nie zamierzają prowadzić działalności gospodarczej i że zaraz po oddaniu do użytku placówka zostanie przekazana pod auspicje Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i jego kadry.

W Domu Chorych na Raka nie będzie prowadzone leczenie osób cierpiących na nowotwory, - nie będzie skomplikowanych aparatur i urządzeń - powiedziała Kozik. - Jeśli chodzi o leczenie, będzie można tylko porozmawiać z lekarzem konsultantem - wyjaśniła.

Chorymi przebywającymi w Domu będą natomiast zajmowali się rehabilitanci, psycholodzy (zaplanowano m.in. organizowanie spotkań pacjentów w ramach grup wsparcia psychologicznego), a także kosmetolodzy, którzy wyjaśnią, jak dbać o cerę i włosy w trakcie leczenia onkologicznego. - Gdy w efekcie takiego leczenia włosy wypadają, dla wielu pacjentów jest to duży dramat, zwłaszcza dla kobiet - zwróciła uwagę Kozik. Szefowa "Amazonek" chciałaby także utworzyć w Domu gabinety masażu. - Chorzy bardzo lubią masaże - powiedziała.

W Domu Chorych na Raka ma być 10 pokoi jednoosobowych i drugie 10 dwuosobowych; będzie ponadto możliwość dostawiania, w razie potrzeby, dodatkowych łóżek do pokoi. Ośrodek ma łączyć w sobie funkcję hotelu oraz placówki zapewniającej opiekę, np. psychologiczną i pielęgnacyjno-opiekuńczą.

Dom będzie przeznaczony m.in. dla ludzi samotnych, którzy zostali wypisani po leczeniu ze szpitala onkologicznego przy ul. Roentgena, ale nie chcą wracać do domu, ponieważ tam - jako osoby samotne - nie mieliby zapewnionej opieki ze strony bliskich.

- Ma to być miejsce, gdzie pacjenci poczują, że nie są pozostawieni sami sobie - powiedziała prezes stowarzyszenia "Amazonek".

Jednocześnie Kozik przyznała, że ludzie, którzy będą korzystać z pobytu w Dom Chorych na Raka, będą musieli wnosić opłaty. - Postaramy się, by te były jak najniższe - powiedziała

- Liczę na to, że uda nam się utworzenie tego domu sfinansować głównie środkami społecznymi. Założyliśmy oddzielne konto, na którym gromadzimy pieniądze. Mamy już pierwszy milion. Zakładam też, że będziemy aplikować o fundusze z Unii Europejskiej - powiedziała Kozik.

Inicjatorzy utworzenia Domu zachęcają do przekazywania 1 proc. podatku na budowę ośrodka. By przekazać na ten cel swój 1 procent, należy w formularzu PIT wskazać Stowarzyszenie "Amazonki" Warszawa-Centrum. Szczegółowe informacje na ten temat będą dostępne na stronie internetowej www.amazonki.org.pl.

Na wtorkowej konferencji 30 tys. zł jako wkład w budowę Dom Chorych na Raka przekazała "Amazonkom" firma Samsung. Pieniądze te stanowiły dochód z biegu Samsung Irena Women's Run, który pod koniec czerwca odbył się na warszawskiej Agrykoli. Wzięło w nim udział ok. 1500 kobiet, które musiały dokonać opłaty rejestracyjnej. Patronką biegu była lekkoatletka Irena Szewińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE