PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie szwankuje ochrona zdrowia

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    22 października 2013 - 13:18
W Warszawie szwankuje ochrona zdrowia

Jesteśmy zadowoleni z życia w Warszawie - dobrze działa komunikacja zbiorowa i jest bezpiecznie. Za to źle oceniamy służbę zdrowia.
Audyt miast zleciła Komisja Europejska, a ściślej Dyrektoriat Generalny Polityki Regionalnej (Inforegio). Pod lupę trafiły nie tylko stolice. W 79 miastach naszego kontynentu przepytano 41 tys. osób - opisuje Gazeta Wyborcza.

Najpierw wszyscy oceniali transport publiczny (autobusy, tramwaje, metro). Tu Warszawa wypada dobrze. Na drugim miejscu jest służba zdrowia - jest źle. Następnie obiekty sportowe - w porządku. Ważny był dostęp do kultury - może być.

Co zdaniem warszawiaków jest najważniejsze przy ocenie jakości życia? Na pierwszym miejscu wskazaliśmy opiekę zdrowotną (52 proc.), potem infrastrukturę drogową (35 proc.) i bezpieczeństwo (32 proc.).

W ocenie służby zdrowia Warszawa wypada źle - tylko 39 proc. zadowolonych. To trzecie miejsce od końca na liście 79 miast, gorzej jest tylko w Bukareszcie (tylko 29 proc. pozytywnych opinii) i Atenach (27 proc.). Politycy powinni w końcu dostrzec problem, jeśli chcą walczyć o prezydenturę w stolicy. To także ostrzeżenie dla rządu - zostały zaledwie dwa lata, by coś naprawić przed wyborami do Sejmu.

Imponuje pozycja Pragi - aż 80 proc. dobrych ocen służby zdrowia, co sprawia, że stolica Czech zbliżyła się do zachodnioeuropejskich liderów. Jest np. blisko Sztokholmu (82 proc.). Może promieniuje najbliższy sąsiad - Wiedeń z rekordową w Europie (90 proc.) liczbą zadowolonych z przychodni, lekarzy i szpitali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.