PARTNER PORTALU
  • BGK

W Wejherowie działa druga na Pomorzu specjalistyczna kardiochirurgia

  • PAP/JS    22 stycznia 2018 - 20:32
W Wejherowie działa druga na Pomorzu specjalistyczna kardiochirurgia
Ponad 8 mln zł na prace budowlane oraz sprzęt medyczny wraz z wyposażeniem w powstałym oddziale kardiochirurgii w Wejherowie przekazał samorząd województwa pomorskiego. (fot. pixabay.com)

W szpitalu w Wejherowie powstał nowy oddział kardiochirurgii. To drugi ośrodek na Pomorzu, gdzie wykonywane są operacje na otwartym sercu. Ordynator zapewnia, że oddział jest gotowy przeprowadzać pełen wachlarz operacji kardiochirurgicznych.
W poniedziałek (22 stycznia) odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego Oddziału Kardiochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Jego ordynator dr Krzysztof Jarmoszewicz ocenił w rozmowie z PAP, że dzięki lokalizacji oddziałów kardiochirurgicznych w Gdańsku i w Wejherowie bezpieczeństwo pacjentów jest większe. Wyjaśnił, że do oddziału kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (UCK) w Gdańsku bliżej mają mieszkańcy i pacjenci z południowej części województwa (Kościerzyna, Chojnice, Starogard, Sztum i Gdańska), a do Wejherowa - z północnych obszarów województwa (Słupsk, Lębork, Gdynia).

Operacje kardiochirurgiczne były przeprowadzane już wcześniej niż odbyła się uroczystość otwarcia oddziału. Dr Jarmoszewicz poinformował, że w minionych trzech miesiącach w ramach kontraktu na hospitalizację na oddziale wykonanych zostało 110 zabiegów, w zakresie m.in. by-passów wieńcowych, chorób osierdzia i nowotworów serca. Z zakresu procedur wysokospecjalistycznych wykonane zostały też trzy zabiegi poza kontraktem - w sytuacjach zagrożenia życia; były to dwa zabiegi wycięcia pękniętego tętniaka aorty i jeden zabieg wymiany dwóch zastawek.

Obecnie Oddział Kardiochirurgii stara się o kontrakt w ramach konkursu uzupełniającego na procedury wysokospecjalistyczne, co pozwoli rozszerzyć działalność operacyjną m.in. o zabiegi w krążeniu pozaustrojowym wad serca, zabiegi skojarzone zastawkowo-wieńcowe, w chorobach aorty oraz zabiegi małoinwazyjne zastawek serca.

Ponad 8 mln zł na prace budowlane oraz sprzęt medyczny wraz z wyposażeniem w powstałym oddziale kardiochirurgii w Wejherowie przekazał samorząd województwa pomorskiego. M.in. wybudowano od podstaw salę operacyjną, która bezpośrednio przylega do dotychczasowej bryły budynku. Sala jest wyposażona m.in. w kolumnę anestezjologiczną, maszynę do krążenia pozaustrojowego, tor wizyjny, aparat do elektrochirurgii.

Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu spółki Szpitale Pomorskie, do której należy szpital w Wejherowie poinformował, że oddział posiada m.in. salę wybudzeń z ośmioma stanowiskami intensywnej opieki medycznej oraz wyizolowane jedno stanowisko opieki medycznej, izolatkę. Każde ze stanowisk wyposażone jest w kardiomonitor podłączony do centrali monitorującej funkcje życiowe pacjenta, pompy infuzyjne, respirator. Oddział wyposażony jest ponadto w dwa wysokospecjalistyczne echokardiografy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.