PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych zadba o zęby przedszkolaków i uczniów

  • infodent24.pl/Walbrzyszek.com    27 stycznia 2015 - 14:02
Wałbrzych zadba o zęby przedszkolaków i uczniów

Ważnym celem programu - oprócz leczenia - jest profilaktyka (fot.sxc.hu)

Decydentom zachłystniętym wypowiedzią premier Ewy Kopacz o powrocie dentystów do szkół dawno minął stan zachwytu. Wałbrzych wziął sprawy w swoje ręce.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, zainicjował nowy, pilotażowy program pod dość długą nazwą "Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 - 2017".

Program jest ambitny. Wszystkie dzieci przedszkolne, w szkołach podstawowych i w gimnazjach w latach 2015 - 2017 mają być objęte opieką stomatologiczną (łącznie ok. 11 - 12 tys. osób).

Projekt będzie organizowany, koordynowany i prowadzony przez Urząd Miejski w szkołach, które podlegają władzom miasta. Nowocześnie wyposażone gabinety stomatologiczne mają być uruchomione w wybranych placówkach, wytypowanych na terenie Wałbrzycha.

W 2015 r. powinno funkcjonować pięć takich placówek w: Publicznych Szkołach Podstawowych nr 5, 15, 17, 21 oraz w II Liceum Ogólnokształcącym. Tych pięć gabinetów powinno rozpocząć działalność 1 września 2015 r.

Udziałem w projekcie zainteresowana jest także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która udostępnia nieodpłatnie nowoczesny gabinet dentystyczny, zlokalizowany na terenie WSZ.

Zakłada się, że wyposażenie pięciu pilotażowych gabinetów kosztować będzie ok. 540 tys. zł, a roczne ich utrzymanie ok. 1,2 mln zł.

Prezydent Roman Szełemej przewiduje, że w dwóch kolejnych latach (w 2016 i w 2017) uruchomionych zostanie od 12 do 15 placówek. Wszystkie będą tak samo wyposażone, mają być objęte tym samym systemem organizacyjnym i tym samym zestawem procedur. Szacuje się, że roczna opieka stomatologiczna we wszystkich tych gabinetach sięgnie 5 mln zł.

Równie ważnym celem programu - oprócz leczenia - jest profilaktyka. Program będzie obejmował indywidualne działania edukacyjne, działania promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze.

Jednym słabym punktem tego programu jest fakt, że władze gminy liczą na jego wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.