PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Akcja edukacyjna na temat AIDS

  • PAP/AT    23 czerwca 2017 - 08:01
Warszawa: Akcja edukacyjna na temat AIDS
Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Program Stacja i Społeczny Komitet ds. AIDS (fot.pixabay.com)

Na warszawskich bulwarach wiślanych pod hasłem "Profilaktyka bez lania wody" prowadzona jest akcja edukacyjna na temat AIDS.
"Profilaktyka bez lania wody" to trzecia odsłona akcji edukacyjnej na temat AIDS, która od początku czerwca jest prowadzona na terenie niektórych pubów i lokali przy bulwarach wiślanych. Celem jest edukacja dot. zdrowia seksualnego i zasad bezpiecznej zabawy.

Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Program Stacja i Społeczny Komitet ds. AIDS. Na specjalnych stoiskach zainteresowani mogą się zaopatrzyć m.in. w broszury informacyjne na temat zdrowia seksualnego, substancji psychoaktywnych czy testy na obecność tzw. "pigułki gwałtu" (wykrywające obecność ketaminy i GHB w napojach).

Jak podkreślił rzecznik prasowy Komitetu Maciej Nazarewicz, istotnym elementem akcji jest rozmowa z edukatorem. "Celem akcji jest uświadamianie młodym ludziom ryzyka i niebezpieczeństw, jakie się wiążą z ich stylem życia. Od edukatorów można się dowiedzieć np. jak dochodzi do zakażenia HIV, jakie zachowania są bezpieczne, a jakie ryzykowne, lub czym jest pigułka gwałtu - wymienił.

"To jest działanie, które bazuje na dobrowolności i zasadzie rozmowy partnerskiej. Osoba, która ma jakąś wiedzę rozmawia z osobą, która może chce się czegoś dowiedzieć. Tutaj nie ma tonu pouczania czy moralizowania" - zaznaczył Nazarewicz.

Podkreślił, że zainteresowanie akcją od początku jej trwania jest "ogromne". "To jest taka pewnego rodzaju atrakcja, działanie bazujące na dobrowolności, jeżeli ktoś chce to podchodzi" - zaznaczył.

Dla ułatwienia rozmowy edukatorzy przygotowali gry i quizy, w prosty sposób wyjaśniające np. które zachowania są bezpieczniejsze, a które ryzykowne pod kątem zakażenia wirusem HIV.

Dyżury edukacyjne odbywają się w piątki i soboty po godzinie 20 i potrwają do 30 września.

Akcja jest prowadzona w ramach projektu "Licencjat z profilaktyki, czyli trzyletni projekt profilaktyki HIV i STI wśród studentów/ek", współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.