Warszawa, in vitro: czy stolica dofinansuje zabiegi?

• Z propozycją finansowania zabiegu in vitro z budżetu Warszawy wyszła Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
• Warszawski urząd tłumaczy jednak, że refundacja in vitro nie jest zadaniem własnym gminy.
Warszawa, in vitro: czy stolica dofinansuje zabiegi?
Warszawa nie planuje dofinanowanie zabiegów in vitro (fot.pixabay.com)

Po decyzji rządu, zabiegi in vitro nie będą od 1 lipca finansowane z budżetu państwa. Niektóre samorządy podejmują decyzję o dofinansowywaniu zabiegów z własnych środków.

Jako pierwsza zdecydowała się na to Częstochowa, w ślad za nią poszła Łódź, bliski podjęcia podobnej decyzji jest Poznań.

Teraz z propozycją finansowania zabiegu in vitro z budżetu Warszawy wyszła Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Radna zaproponowała, aby miasto przeznaczyło na ten cel przynajmniej milion złotych.
Piechna-Więckiewicz planuje także stworzenie inicjatywy obywatelskiej, która mogłaby pomóc pozyskać takie dofinansowanie.

Wygląda jednak na to, że stolica nie pójdzie w ślady Częstochowy i Łodzi. Warszawski urząd uzasadniając swoją decyzję podkreśla, że refundacja in vitro nie jest zadaniem własnym gminy.

- Miasto stołeczne Warszawa nie planuje dofinansowania zabiegów in vitro. Jest to zadanie administracji centralnej, czyli płatnika – Narodowego Funduszu Zdrowia. To zadanie wykracza poza zadania własne gminy, w związku z tym nie planujemy tego typu działań – mówił w Radiu Kolor Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy UM w Warszawie.

Zupełnie inaczej interpretują przepisy w Częstochowie: - Programy zdrowotne oraz profilaktyczne to jest zadanie, które może realizować samorząd. To są z reguły te procedury, które nie są realizowane z NFZ – twierdzi rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE