PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Otwarto najnowocześniejszą stację dializ w Polsce

  • PAP/AT    11 sierpnia 2016 - 14:59
Warszawa: Otwarto najnowocześniejszą stację dializ w Polsce
Dializa to proces oczyszczania krwi ze zbędnych składników przemiany materii. Jest konieczna, jeśli nerki nie pracują lub pracują wadliwie (fot.PTWP)

• Pacjenci mogą już korzystać z najnowocześniejszego w Polsce ośrodka dializoterapii, wyposażonego m.in. w 25 stanowisk dla pacjentów i salę dla chorych z WZWC.
• Ośrodek otwarto w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) w Warszawie.
Dializa to proces oczyszczania krwi ze zbędnych składników przemiany materii. Jest konieczna, jeśli nerki nie pracują lub pracują wadliwie. Najpopularniejszą metodą dializoterapii jest hemodializa. Wymaga wizyty w szpitalu - pacjent zostaje "podłączony" do aparatury, która przez kilka godzin filtruje krew. Natomiast dializę otrzewnową chory - przygotowany w szpitalu i pozostający pod stałą opieką medyczną - może wykonać samodzielnie w domu.

Podczas uroczystego otwarcia ośrodka kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii prof. dr hab. n. med. Stanisław Niemczyk podkreślił, że w Polsce systematycznie przybywa chorych leczonych nerkozastępczo, zarówno dializowanych, jak i żyjących z przeszczepem nerki. "Wielu naszych pacjentów to ofiary typowego współczesnego stylu życia, który prowadzi do rozwoju zespołu metabolicznego, cukrzycy i nadciśnienia" - powiedział.

Dodał, że paradoksalnie pacjentów przybywa także wskutek poprawy jakości opieki zdrowotnej. Postęp w kardiologii, onkologii, intensywnej terapii, hematologii i urologii wydłuża życie chorych, a jednocześnie stwarza wiele sytuacji wymagających dializoterapii. Dłuższy czas życia powoduje, że wielu z przewlekle chorych, w pewnych okresach ma niewydolność nerek wymagającą leczenia nerkozastępczego.

"Jeśli realnie myślimy o odległej, i jednocześnie dobrej perspektywie poważnie chorego pacjenta leczonego dializami - musimy czuć się zobowiązani do zapewnienia mu bezpośredniego dostępu do kompetencji, umiejętności i możliwości specjalistów z wielu dziedzin medycyny, zwłaszcza kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, urologii i hematologii. Takie możliwości dają przede wszystkim duże, wieloprofilowe ośrodki medyczne o wysokim stopniu referencyjności" - mówił dyrektor WIM, generał brygady prof. Grzegorz Gielerak.

"Koordynowana opieka zdrowotna sprawdza się w wielu krajach. Ułatwia pacjentowi dostęp do kompleksowej opieki oraz do świadczeń o wysokiej jakości i skuteczności, pozwala uniknąć niepotrzebnych procedur medycznych, skraca leczenie i daje poczucie bezpieczeństwa" - zaznaczył p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Jacyna. Dodał, że wprowadzanie opieki koordynowanej wiąże się z reformą finansowania świadczeń zdrowotnych. "Chodzi o odejście od płacenia za pojedyncze świadczenia na rzecz finansowania opieki skoordynowanej, płacenia za cały proces leczenia" - podkreślił.

Nowa stacja dializ kosztowała prawie 9,7 mln zł, z czego 7,8 mln zł pochodziło z budżetu MON. Na ponad 1200 metrach kwadratowych znajduje się między innymi 25 stanowisk dla pacjentów, dwie separatki, wydzielona sala przeznaczona dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz nowoczesne pomieszczenia do prowadzenia dializy otrzewnowej. Stały monitoring ułatwia pracę personelu medycznego i zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Dzięki inwestycji znacznie poprawiły się warunki leczenia. Nowa lokalizacja - na parterze budynku, w pobliżu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - ułatwia poważnie chorym dotarcie na zabiegi. Specjalne łóżka - fotele których ustawienie można idealnie dopasować do potrzeb dializowanej osoby - są wyposażone we wbudowane wagi, które pozwalają śledzić stan nawodnienia. Każdy pacjent ma do dyspozycji własny ekran telewizyjny, dzięki któremu dializa mniej się dłuży.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.