PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Partia Razem chce finansowania in vitro z budżetu miasta

  • PAP/AT    24 marca 2016 - 14:49
Warszawa: Partia Razem chce finansowania in vitro z budżetu miasta
Wsparcie dla refundowanych ze środków publicznych programów leczenia niepłodności metodą in vitro jest częścią programu Partii Razem (fot.partiarazem.pl)

• Partii Razem rozpoczęła w stolicy zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą ws. in vitro.
• Partia postuluje o 7 mln zł z warszawskiego budżetu na sfinansowanie pełnego cyklu zabiegów in vitro.
• Proponowany program ma objąć lata 2016-2018.
"Postanowiliśmy zawiązać komitet inicjatywy uchwałodawczej w celu wprowadzenia w samorządzie warszawskim dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro, ponieważ jest to najskuteczniejsza z dostępnych metod" - uzasadniał w czwartek podczas konferencji prasowej członek zarządu okręgu warszawskiego Partii Razem, pełnomocnik komitetu inicjatywy uchwałodawczej Mateusz Olechowski.

"Niestety, wbrew prorodzinnej i socjalnej retoryce z kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zamierza w połowie roku wygasić program refundacji" - powiedział. Jego zdaniem to "zostawi bardzo wiele potencjalnych rodzin bez możliwości posiadania potomstwa" - jak mówił - "de facto ze względów ideologicznych". "My jako Razem się na to nie zgadzamy, dlatego będziemy zbierać 15 tys. podpisów od warszawiaków i warszawianek, ażeby rada Warszawy uchwaliła program dofinansowania" - wyjaśnił Olechowski.

Czytaj też: Rząd rekompensuje likwidację in vitro

"Rozpoczynamy dzisiaj tak naprawdę naszą akcję, więc rozmowy z partnerami z rady Warszawy są jeszcze przed nami i mamy nadzieję, że do tego się ustosunkują pozytywnie" - podkreślił Olechowski. W jego opinii "kilka milionów złotych w skali roku dla budżetu Warszawy to nie jest dużo".

Dodał, że Partii Razem zależy na wprowadzeniu programu jak najszybciej. "Mamy nadzieję, że rada miasta się do tego przychyli i już od czerwca będziemy mogli przejść z programu rządowego, który będzie wygaszany, na program samorządowy warszawski" - podsumował Olechowski.

Ugrupowanie zbiera też podpisy pod podobną inicjatywą uchwałodawczą w Koszalinie. W listopadzie ub. r. przedstawiciele lokalnego koła Razem zaangażowali się również - m.in. poprzez udział w dyskusji na sesji rady miasta - w działania na rzecz przedłużenia istniejącego programu refundacji in vitro w Częstochowie, przekonując że "in vitro jako metoda leczenia uznana w środowisku medycznym potwierdzona naukowo powinna być jak najszerzej dostępna dla obywatelek i obywateli będących w potrzebie". Tamtejsi radni zdecydowali w głosowaniu o kontynuacji programu.

Wsparcie dla refundowanych ze środków publicznych programów leczenia niepłodności metodą in vitro jest również częścią programu Razem, zapisaną w przyjętej przez partię na początku marca "karcie praw reprodukcyjnych".

Poprzedni rząd wprowadził "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016"; program ma obowiązywać do końca czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jacek Kotowski, 2016-03-29 12:38:19

    Najpierw bezpieczne przejścia dla pieszych przy szkołach by nie cierpiały dzieci w wypadkach. . Ograniczenie wyd. licencji na sprzedaż alkoholu w pobliżu szkół. Choć jeden patrol dziennie na Gocławiu przy kanałku. Uwłaszczenie mieszkańców, którzy zapłacili rynkowe ceny za mieszkania spółdzielcze (uż.... wieczyste), bo biedniejemy. Przejrzystość, dostęp do informacji publicznej. Tym powinno zająć się Miasto. I lewica, która najwidoczniej nie wie, czego potrzebują wyborcy. A jeśli coś zostanie z naszych (podkreślam) pieniędzy, to chętnie podzielimy się podatkami.  rozwiń
  • urzędnik, 2016-03-25 08:40:33

    Brawa dla Partii Razem, popieram