PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: W Wojskowym Instytucie Medycznym powstanie ośrodek radioterapii

  • PAP/AT    14 marca 2016 - 18:42
Warszawa: W Wojskowym Instytucie Medycznym powstanie ośrodek radioterapii

Nowy budynek radioterapii składać się będzie z czterech kondygnacji (fot.wim.mil.pl)

• Trwa budowa nowego ośrodka radioterapii w Wojskowym Instytucie Medycznym.
• Ma on być gotowy za rok.
• Wiosną 2017 r. ośrodek przyjmie pierwszych pacjentów.
Radioterapia stanowi jedną z podstawowych metod leczenia złośliwych nowotworów, ale od lat pacjenci Wojskowego Instytutu Medycznego muszą być na nią transportowani do innych placówek. Niebawem się to zmieni - trwa budowa nowego ośrodka; ma być gotowy za rok.

WIM - Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, potocznie zwany "szpitalem przy Szaserów", realizuje właśnie - jak podkreśla jego kierownictwo - największą inwestycję w swojej historii - obiekt dedykowany radioterapii. Szczegóły zaprezentowano na konferencji w poniedziałek.

Nowy budynek składać się będzie z czterech kondygnacji. Znajdą się w nim m.in. pracownie akceleratorowe i pracownie brachyterapii oraz inne pomieszczenia do leczenia, a także dwa oddziały łóżkowe oraz laboratoria.

Czytaj też: Wielkopolskie, Piła: Umowa na budowę ośrodka radioterapii podpisana

"W jednym miejscu skupiamy całą działalność kliniczną, terapeutyczną i naukowo-badawczą w zakresie onkologii" - zaznaczył dyrektor WIM prof. Grzegorz Gielerak.

Dodał, że budynek w stanie surowym ma być gotowy w październiku br., potem będzie wykańczany i wyposażany; przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest w maju 2017 r.

Wiceminister obrony Wojciech Fałkowski podkreślił, że większość kosztów inwestycji zostanie pokryta z budżetu MON. Obiekt kosztować ma 130 mln zł, z czego 100 mln pochodzi ze środków resortu, reszta to wkład własny WIM.

"Ministerstwo daje 100 mln zł i jeszcze jedną rzecz - niewzruszoną wolę, by ta inwestycja dalej biegła szybko, sprawnie i żebyśmy mogli się spotkać za rok na otwarciu wyposażonego ośrodka, wyposażonego w najlepszy, najbardziej wyrafinowany sprzęt medyczny" - powiedział.

Kierownik Kliniki Onkologii WIM prof. Cezary Szczylik wskazał, że znaczenie nowej inwestycji jest ogromne. Klinika, jak podał, co roku leczy ok. 2 tys. chorych, co - biorąc pod uwagę specyfikę chorób onkologicznych - daje ok. 8 tys. hospitalizacji. W klinice udziela się także dziesiątek tysięcy konsultacji.

Jak zaznaczył profesor, fakt, iż ponad połowa chorych onkologicznych wymaga radioterapii - leczenia o charakterze radykalnym bądź uzupełniającym leczenie onkologiczne - obrazuje skalę problemu.

"Dotychczas, od ponad 20 lat, wszyscy którzy wymagali leczenia radioterapią, byli wożeni do innych ośrodków" - wskazał prof. Szczylik. Za rok ma się to zmienić.

Kadra WIM podkreśla, że nowa inwestycja to nie tylko poprawa jakości leczenia pacjentów, ale także nowe możliwości w zakresie prowadzenia działalności naukowo-badawczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.