PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa zaszczepi seniorów

  • PAP    10 września 2012 - 16:42
Warszawa zaszczepi seniorów

Ponad 76 tys. warszawiaków powyżej 65. roku życia będzie mogło w tym roku zaszczepić się przeciwko grypie; stołeczny ratusz na ten cel planuje wydać ponad 2,5 mln zł. Szczepienia ruszają w czwartek.
Jak poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza, senior musi być zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie Warszawy. Dodała, że zaszczepić można się w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie miasta.

Z informacji przekazanych wynika, że w ubiegłym roku w Warszawie zaszczepiło się 59 568 seniorów; koszt szczepień wyniósł 1,9 mln zł; w 2010 r. zaszczepiło się 59 067 osób powyżej 65. roku życia; także koszt szczepień był podobny. W tym roku planowane jest szczepienie 76 050 seniorów; planowany koszt to ponad 2,5 mln zł.

Eksperci podkreślają, że najbardziej zagrożone zakażeniem wirusem grypy są osoby powyżej 65. roku życia, małe dzieci poniżej dwóch lat, osoby cierpiące na choroby przewlekłe serca, płuc, nerek, wątroby, na choroby krwi i cukrzycę, a także te, które mają osłabiony układ odpornościowy.

Jak zaznacza prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy na tę grupę osób przypada prawie 90 proc. wszystkich zgonów z powodu grypy.

Szczepionka przeciwko grypie ma co roku zmieniany skład zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W ten sposób jest ona dostosowywana do szczepu wirusa, który najprawdopodobniej się pojawi w najbliższym sezonie grypowym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.