PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawiacy zdrowi, ale nie w każdej dzielnicy

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    21 stycznia 2011 - 06:36

Warszawiacy żyją najdłużej i są najzdrowsi w porównaniu z innymi mieszkańcami kraju - wynika z "Raportu o stanie zdrowia w latach 1999-2008", który przytacza "Życie Warszawy".
Sytuacja różnie wygląda w różnych rejonach stolicy. Najdłużej i najzdrowiej żyje się w Wilanowie (mężczyźni przeciętnie 74 lata), a najkrócej na Pradze Północ - przeciętnie 66 lat. Mieszkańcy stolicy najczęściej zapadają na choroby układu krążenia i nowotwory, ale nierzadkie są choroby psychiczne. 

Raport pokazuje też dobrą opiekę okołoporodową w stolicy. Na tysiąc urodzeń współczynnik umieralności wyniósł w 2008 roku 4,9 proc., podczas gdy w pozostałych dużych miastach 5,6. Dobra jest też ocena stanu zdrowia dzieci i młodzieży. Częściej niż pozostałe dzieci w Polsce korzystają z badań profilaktycznych i porad lekarza pierwszego kontaktu. Dzieci i młodzież warszawska jest też wyższa, za to ma niższe ciśnienie niż ogólnokrajowa populacja.

Raport opisuje też stan zanieczyszczenia powietrza w stolicy. Jest wysokie i - jak oceniają specjaliści - stanowi jedną z głównych przyczyn wielu chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Czytaj też:

Kolejny apel o zachowanie oddziałów kardiologicznych w Trójmieście 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Księżniczka, 2011-01-21 08:04:39

    Tak tak ... ukochane zdrowie ... i można by tak dalej ... zasada nr 1 - nie chorować tylko żyć pełnią życia !
  • ZIG-ZAG?, 2011-01-21 07:51:18

    CZasem bywa tak,że się ma 5 metrów do przychodni a jest się chorym!!! Nawet lekarz cię widzi i nie może(nie chce)pomóc...Choroba też jest od Boga więc trzeba się cieszyć ,no bo co innego robić?