PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski magistrat sfinansuje zajęcia w szkołach rodzenia

  • PAP    27 stycznia 2014 - 13:09
Warszawski magistrat sfinansuje zajęcia w szkołach rodzenia

32 placówki przez trzy lata będą uczestniczyły w prowadzonym przez urząd miasta programie umożliwiającym finansowanie zajęć w szkołach rodzenia. W bezpłatnych kursach będą mogły wziąć udział kobiety zameldowane w Warszawie, a także te płacące tutaj podatki.
Z zajęć będą mogły korzystać także podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto.

Z ostatniego trzyletniego programu skorzystało blisko 30 tys. kobiet. Kolejny program będzie dostępny w latach 2014-2016, miasto przeznaczyło na jego prowadzenie 10,4 mln zł.

Edukacja przedporodowa nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z wytypowanymi placówkami miasto będzie podpisywać umowy, pierwsze zajęcie powinny się w nich rozpocząć w lutym.

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują większość problemów dotyczących ciąży, porodu i połogu. Promowane są zachowania sprzyjające zdrowiu matki, dziecka i rodziny. Zaleca się, aby uczestniczyli w nich oboje rodzice. Szkoły rodzenia są prowadzone przez wykwalifikowany personel. Zajęcia, najczęściej grupowe, obejmują zarówno wykłady, jak i ćwiczenia warsztatowe.

Przyszła mama może w czasie kilkunastu godzin zajęć (odbywających się raz lub dwa razy w tygodniu) uzupełnić informacje o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi i w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu. Dużo uwagi poświęca się także problemom psychologicznym i emocjonalnym w ciąży, i po urodzeniu dziecka.

Szkoły rodzenia funkcjonują zgodnie z zadaniem szerzenia oświaty zdrowotnej dla rodziców w zakresie przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, jak również psychofizycznego przygotowania do zadania, jakim jest poród.

Lista placówek, do których można zapisać się na szkołę rodzenia znajduje się tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • _Marek_, 2014-01-27 14:41:09

    z lutego też...
  • Zainteresowany, 2014-01-27 14:32:41

    Z miesięcznym opóźnieniem... Czyli rodzice ze stycznia muszą płacić