Warszawski magistrat sfinansuje zajęcia w szkołach rodzenia

32 placówki przez trzy lata będą uczestniczyły w prowadzonym przez urząd miasta programie umożliwiającym finansowanie zajęć w szkołach rodzenia. W bezpłatnych kursach będą mogły wziąć udział kobiety zameldowane w Warszawie, a także te płacące tutaj podatki.
Warszawski magistrat sfinansuje zajęcia w szkołach rodzenia

Z zajęć będą mogły korzystać także podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto.

Z ostatniego trzyletniego programu skorzystało blisko 30 tys. kobiet. Kolejny program będzie dostępny w latach 2014-2016, miasto przeznaczyło na jego prowadzenie 10,4 mln zł.

Edukacja przedporodowa nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z wytypowanymi placówkami miasto będzie podpisywać umowy, pierwsze zajęcie powinny się w nich rozpocząć w lutym.

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują większość problemów dotyczących ciąży, porodu i połogu. Promowane są zachowania sprzyjające zdrowiu matki, dziecka i rodziny. Zaleca się, aby uczestniczyli w nich oboje rodzice. Szkoły rodzenia są prowadzone przez wykwalifikowany personel. Zajęcia, najczęściej grupowe, obejmują zarówno wykłady, jak i ćwiczenia warsztatowe.

Przyszła mama może w czasie kilkunastu godzin zajęć (odbywających się raz lub dwa razy w tygodniu) uzupełnić informacje o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi i w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu. Dużo uwagi poświęca się także problemom psychologicznym i emocjonalnym w ciąży, i po urodzeniu dziecka.

Szkoły rodzenia funkcjonują zgodnie z zadaniem szerzenia oświaty zdrowotnej dla rodziców w zakresie przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, jak również psychofizycznego przygotowania do zadania, jakim jest poród.

Lista placówek, do których można zapisać się na szkołę rodzenia znajduje się tutaj.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

z lutego też...

_Marek_, 2014-01-27 14:41:09 odpowiedz

Z miesięcznym opóźnieniem... Czyli rodzice ze stycznia muszą płacić

Zainteresowany, 2014-01-27 14:32:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE