PARTNER PORTALU
  • BGK

Ważny numer nie tylko dziś

  • PAP    11 lutego 2012 - 14:21
Ważny numer nie tylko dziś

Zbudowany z pomalowanych przez dzieci puzzli aparat telefoniczny o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości czterech metrów stanął w sobotę, z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
"Musimy propagować ten jednolity numer ratunkowy 112, wprawdzie funkcjonują także pozostałe numery alarmowe do poszczególnych służb, ale trudno je zapamiętać i często tracimy czas na przypominanie sobie, który przynależy, do której służby. Dzięki 112 możemy zgłosić zdarzenie w jednym miejscu i dlatego musimy powtarzać stale: 112, 112 i 112" - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Czytaj też: Kolejny sprzęt do obsługi numeru 112  

Na tylnej stronie puzzlowego aparatu zawisły nagrodzone w konkursie wojewody zdjęcia propagujące numer 112. Są tam fotomontaże, zdjęcia małych dzieci przebranych za lekarza, strażaka i policjanta trzymające numer 112 czy zaaranżowane scenki z wypadków i instrukcje, jak należy korzystać ze 112.

Na spotkanie zaproszono dzieci z całego kraju, które dzięki numerowi 112 - uratowały czyjeś życie czy zdrowie. Wśród czwórki zaproszonych był Mateusz z Długołęki koło Krotoszyna, który wezwał pomoc po tym, jak jego babcia zasłabła. Skorzystał z numeru 112, opowiedział, co się stało i jeszcze dodatkowo wyszedł na drogę, aby karetka pogotowia nie błądziła po wsi. "Babcia się zsunęła z tapczanu, wtedy przypomniałem sobie, że uczono nas, gdzie zadzwonić w takiej sytuacji. Zadzwoniłem i wszystko skończyło się dobrze" - powiedział PAP Mateusz.

Równolegle z budowaniem telefonu dzieci rozwiązywały gigantycznych rozmiarów krzyżówkę, mogły obserwować pokazy ratownictwa medycznego. Na zakończenie imprezy teatr Gargulec zaprezentował młodej widowni spektakl "Wybierz numer 112".

9 lutego uruchomiono w Poznaniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje nr 112 na terenie miasta i powiatu poznańskiego.

"Dotychczas dzwoniąc pod 112, telefon odbierał najczęściej dyżurny strażak i on przekazywał rozmowy na zasadzie przełączenia do odpowiednich służb. Teraz przeszkolony operator może równocześnie powiadomić wszystkie służby poprzez równoległe rozmowy i to on decyduje, jakie służby muszą być skierowane do danego wypadku czy innego zdarzenia" - powiedział rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

W Poznaniu i okolicy liczba zgłoszeń na numer 112 wynosi od 1000 do 1500 dziennie. 20 proc. z nich wymaga reakcji odpowiednich służb, pozostałe to alarmy fałszywe.

Czytaj też: Numery alarmowe przestaną być anonimowe

Parlament Europejski i Rada Europy podpisały wspólną deklarację ustanawiając datę 11 lutego Europejskim Dniem Numeru 112. Co roku w całej Unii Europejskiej odbywają się imprezy promujące jednolity numer alarmowy. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało Poznań na miejsce organizacji tych wydarzeń.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.