PARTNER PORTALU
  • BGK

Wejherowo: 105 mln zł na rozbudowę specjalistycznego szpitala

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 15:55
Wejherowo: 105 mln zł na rozbudowę specjalistycznego szpitala
Wizualizacja rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (fot.pomorskie.pl)

Wiceprezes Szpitali Pomorskich, Andrzej Zieleniewski powiedział, że jest to największa inwestycja w historii szpitala w Wejherowie, który powstał w latach 70.
• Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie zostanie rozbudowany o czterokondygnacyjny budynek.

• Za ponad cztery lata placówka ma mieć m.in.: nowy blok operacyjny z siedmioma salami oraz oddziały chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej.

• Całkowita wartość projektu to prawie 105 mln zł, z czego ponad 66 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

We wtorek (1 sierpnia) w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski oraz Jolanta Sobierańska-Grenda i Andrzej Zieleniewski z zarządu Szpitali Pomorskich podpisali umowę na dofinansowanie projektu "Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie".

Zakłada się, że dzięki nowej infrastrukturze szpital będzie funkcjonował bardziej efektywnie i skróci się czas pobytu chorego w placówce. Prace mają się rozpocząć we wrześniu 2019 roku, a zakończyć w grudniu 2021 roku.

Wiceprezes Szpitali Pomorskich, Andrzej Zieleniewski powiedział, że jest to największa inwestycja w historii szpitala w Wejherowie, który powstał w latach 70. Dodał, że dzięki rozbudowie powstaną m.in. blok operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi, centralna sterylizacja, oddziały: angiologiczny, chirurgii naczyniowej oraz rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Rozbudowane zostanie też Centrum Endoskopii a także zmodernizowany zostanie Zakład Patologii. Projekt przewiduje także zakup sprzętu medycznego.

Zaznaczył, że pomimo podniesienia komfortu leczenia nie wiadomo, czy skróci się czas oczekiwania na dane świadczenie medyczne. "Kolejki nie zależą od szpitala, tylko od kontraktu i od tego, co dostaje od NFZ" - dodał. Zwrócił uwagę, że "na dziś każdy ze szpitali mógłby wykonać więcej świadczeń, ale ogranicza je wysokość kontraktu".

Zieleniewski poinformował, że do końca roku w szpitalu w Wejherowie planowane jest zakończenie budowy nowej sali operacyjnej dla oddziału kardiochirurgii. Ma to być drugi w województwie ośrodek kardiochirurgiczny, obok Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Obecnie działające prywatne Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe nie zakwalifikowało się do sieci szpitali.

Wiceprezes poinformował, że rocznie szpital w Wejherowie przyjmuje ponad 30 tys. pacjentów, natomiast do szpitalnego oddziału ratunkowego zgłasza się w ciągu roku ponad 60 tys. osób. Do placówki trafiają głównie mieszkańcy powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego. Rzecznik prasowy Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Małgorzata Pisarewicz podała, że w porównaniu z innymi powiatami na terenie województwa pomorskiego, obszar ten charakteryzuje wysoki odsetek umieralności. Powiat wejherowski znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.