PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceminister Piotr Gryza o finansowaniu szpitali: to nie jest powrót do budżetowania

  • PTWP - RynekZdrowia.pl    23 października 2017 - 17:16
Wiceminister Piotr Gryza o finansowaniu szpitali: to nie jest powrót do budżetowania
Wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas XIII Forum Rynku Zdrowia. (fot. Fot. PTWP/Michał Oleksy)

- Wybrzmiewają oceny, że nowy system finansowania szpitali jest powrotem do finansowania budżetowego. Ten kto tak twierdzi nie przeczytał chyba projektu rozporządzania - mówił w poniedziałek (23 października) wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas sesji "Od izby przyjęć do wypisu cz.1" w trakcie XIII Forum Rynku Zdrowia.
Jak przekonywał wiceminister Gryza wprowadzanie nowego, opartego o ryczałt finansowania szpitali zakończyło się powodzeniem. Jego zdaniem nowy system finansowania oznacza z jednej strony stabilizację, a z drugiej stwarza bardzo istotne rygory: nie wykonujesz świadczeń, to cię nie ma na rynku.

- To bardzo ważne - podkreślał. Jak dodał, twierdzenie, że nowy system jest powrotem do socjalizmu i budżetowania oraz hasła "czy się stoi, czy się leży dwa tysiące się należy" jest bzdurą.

- Mówienie o tym, że to jest finansowanie budżetowe mija się z prawdą. Jeśli szpital uwierzy, że można nic nie robić i otrzymać środki finansowe to się głęboko myli, ponieważ w kolejnym okresie rozliczeniowym będzie miał znacznie obniżony ryczałt. A jeśli nie będzie wykonywał świadczeń, to NFZ zerwie z nim umowę - przestrzegał minister Gryza.

Czytaj więcej

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.