Więcej lekarskich specjalizacji priorytetowych

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński podkreślił, że od 2009 r. ministerstwo zdrowia zwiększyło z 6 do 21 liczbę dziedzin medycyny, które są priorytetowe.
Więcej lekarskich specjalizacji priorytetowych

Lekarze specjalizujący się w nich w ramach rezydentury mają wyższe wynagrodzenie miesięczne.

Wiceminister przedstawił w środę posłom z sejmowej komisji zdrowia informację na temat systemu specjalizacji kadr medycznych.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba specjalizacji priorytetowych, a obecnie jest ich 21, m.in. anestezjologia, intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, geriatria, ginekologia onkologiczna, kardiologia, medycyna ratunkowa, onkologia i hematologia dziecięca, pediatria, stomatologia dziecięca.

Wyjaśnił, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarza rezydenta na specjalizacji priorytetowej to 3,6 tys. zł przez pierwsze dwa lata oraz 3,890 tys. zł po dwóch latach rezydentury, natomiast w pozostałych dziedzinach to odpowiednio 3,170 tys. zł i 3,458 tys. zł.

„Liczba priorytetowych specjalizacji corocznie wzrasta, jednak mimo olbrzymiego wysiłku ze strony państwa braki są nadal dość duże” – mówił Sopliński.

Podkreślił, że liczba rezydentur jest zależna od możliwości finansowych państwa. Jednocześnie wyjaśnił, że to konsultanci krajowi we współpracy z konsultantami wojewódzkimi zgłaszają do ministra zdrowia wnioski ws. liczby miejsc specjalizacyjnych.

Jak wyjaśnił, ogólna liczba przyznawanych rezydentur w 2008 r. wyniosła 4,5 tys., w 2009 r.– 3,5 tys., w 2010 r.– 2,5 tys., w 2011 r. – 3,3 tys. natomiast w wiosennej edycji 2012 r. możliwe było uruchomienie 444 rezydentur (będzie także jesienna edycja).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE