PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej miejsc dla chorych i niepełnosprawnych

  • PAP    5 września 2011 - 19:45
Więcej miejsc dla chorych i niepełnosprawnych

O 22 łóżka dla chorych na Alzheimera i niepełnosprawnych pacjentów powiększył się w poniedziałek zakład opiekuńczy sióstr serafitek w Toruniu.
Warta prawie 7 mln zł inwestycja jest trzecim tego typu przedsięwzięciem w krótkim czasie na terenie miasta.

„Zapewnienie opieki długoterminowej staje się jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w naszym mieście. Każdy, kto doświadczył tego problemu w swojej rodzinie, rozumie jego wagę” – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski (zabierz głos/oceń prezydenta) podczas uroczystości otwarcia zakładu opiekuńczego.

Jak zaznaczył, mimo prowadzonych inwestycji i powstawania kolejnych placówek tego typu w Toruniu, lista osób oczekujących na miejsce w zakładach opieki długoterminowej nie zmniejsza się. „Dlatego cieszy zakończenie kolejnej inwestycji, dzięki której osoby chore i niepełnosprawne, które swoje życie poświęciły pracy dla Torunia, będą mogły w godnych warunkach i pod dobrą opieką spędzić jesień swojego życia” – dodał Zaleski.

Zakład opiekuńczy, ulokowany w dzielnicy Podgórz, mieścił się do niedawna w starym, ceglanym budynku. Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji trwały trzy lata, gdyż potrzebną działkę trzeba było odkupić od parafii ewangelicko-augsburskiej.

Dzięki mediacji władz, zamiast pieniędzy ewangelicy otrzymali inną nieruchomość, a ich dotychczasowa parcela została użyczona zgromadzeniu serafitek na działalność opiekuńczo-leczniczą. Budowa ruszyła w październiku 2009 r.

W pierwszym etapie powstał nowy budynek o powierzchni ponad 1400 m kw., w którym znalazły się pomieszczenia z 48 łóżkami dla pacjentów, a następnie przeprowadzono modernizację istniejących obiektów. Zakupiono również wyposażenie nowego budynku oraz budynków i pomieszczeń zmodernizowanych.

„Przez siedemdziesiąt lat było tu stale 65 miejsc dla pacjentów, a teraz jest ich 87. To nie jest może bardzo duży wzrost, ale musiałyśmy wykonać tę inwestycję, by zapewnić godne warunki pacjentom, dalej funkcjonować i spełniać wszystkie normy oraz przepisy” – powiedziała siostra Nikodema Sobczak, kierująca zakładem.

W dwukondygnacyjnym skrzydle, zintegrowanym z dotychczasowym obiektem, powstały nowe pokoje dla mieszkańców, zespół kuchenny z niezbędnymi magazynami oraz zespół pralniczo-suszarniczy. Na dachu obiektu powstał taras dla mieszkańców.

Koszt prac budowlanych i wyposażenia wyniósł łącznie 6,9 mln zł. Pieniądze przekazano w ciągu trzech lat z budżetu miasta.

W ostatnim roku na terenie Torunia o 70 miejsc powiększył się po rozbudowie także Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy na Skarpie i o ponad 40 miejsc rozbudowano Hospicjum „Światło” na Bielanach. Z pomocą finansową miasta powstał również katolicki Dom Opieki „Samarytanin” na Koniuchach, który w systemie opieki doraźnej zapewnia pomoc około 200 osobom.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.