PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy dla szpitali

  • Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia    31 maja 2010 - 11:32
Więcej pieniędzy dla szpitali

Do kasy NFZ wpłynęło w pierwszym kwartale tego roku więcej pieniędzy niż zakładano. W efekcie do wydania jest o ponad 2 mld zł więcej. Ze sposobu podziału środków nie będą zadowolone biedniejsze regiony.
Najwięcej pieniędzy zasili lekowe programy terapeutyczne (w ramach leczenia szpitalnego) i refundację leków. Część funduszy przekazanych zostanie na zapłatę tzw. nadwykonań.

Szpitale z biedniejszych regionów raczej nie będą zadowolone. Liczyły, że dostaną dodatkowe pieniądze. NFZ jednak zdecydował, że dołoży – między innymi – prawie 900 mln zł do refundacji leków, która wcześniej została zmniejszona.

Fundusz chce też zwiększyć o ponad 144 mln zł wydatki na lekowe programy terapeutyczne w ramach leczenia szpitalnego. Ponad 339 mln zł ma być przeznaczonych na nadwykonania z poprzednich lat.

Dodatkowe pieniądze zostały podzielone na oddziały według nowego algorytmu. Podział oddziałów jest następujący:
dolnośląski – 181,9 tys. zł, kujawsko-pomorski – 129,5 tys. zł, lubelski – 137,5 tys. zł, lubuski – 62,4 tys. zł, łódzki – 166 tys. zł, małopolski – 201,9 tys. zł, mazowiecki – 332,4 tys. zł, opolski – 61 tys. zł, podkarpacki – 127,2 tys. zł, podlaski – 74  tys. zł, pomorski – 135,1 tys. zł, śląski – 289,5 tys. zł, świętokrzyski – 83,2 tys. zł, warmińsko - mazurski – 85,5 tys. zł,  wielkopolski – 210 tys. zł, zachodniopomorski – 105,4 tys. zł.

O tym jaką sumę dostaną poszczególne województwa zdecydowali dyrektorzy oddziałów. I tak np. lubelski oddział NFZ zamierza przeznaczyć dodatkowo na zapłacenie za nadwykonania 13 mln zł, na lekowe programy terapeutyczne 7 mln zł, natomiast na refundacje leków ponad 112 mln zł. Nic nie zmieni się w podstawowej opiece zdrowotnej.

W oddziale małopolskim prawie 50 mln zł przeznaczono na lekowe programy terapeutyczne, ponad 55,5 mln zł wiecej na refundację leków, natomiast 33 mln zł na nadwykonania. Na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) nie przewidziano tu dodatkowych środków.

Na Mazowszu o prawie 142 mln zł mają zwiększyć się nakłady na leczenie szpitalne, ale nie zaplanowano tam zwiększenia puli pieniędzy na lekowe programy terapeutyczne w ramach leczenia szpitalnego, na refundacje leków przewidziano 135 mln zł dodatkowo. Pula pieniędzy na POZ zwiększy się o 10 mln zł.

Dolnośląski oddział przewidział wzrost nakładów na POZ na poziomie ponad 8 mln zł. Na leczenie szpitalne przewidziano tam  65  mln zł dodatkowo, w tym na lekowe programy terapeutyczne 20 mln zł. Na refundacje leków oddział chce przeznaczyć dodatkowo ponad 41 mln zł. Tu wzrośnie też o 3,5 mln zł pula na świadczenia stomatologiczne.

W oddziale kujawsko-pomorskim POZ ma dostać o 2 mln zł więcej. Lecznictwo szpitalne dostanie o 18 mln zł więcej, z czego lekowe programy terapeutyczne zwiększą się o 8 mln zł. Na refundacje leków oddział zamierza przeznaczyć dodatkowo prawie 100 mln zł, natomiast na nadwykonania ponad 4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.