PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na zdrowie dla Podkarpacia

  • PAP    17 czerwca 2010 - 19:30
Więcej pieniędzy na zdrowie dla Podkarpacia

Podkarpacie otrzyma w tym roku 2 mld 586 mln zł na potrzeby służby zdrowia dzięki zmianie przez PO w 2009 r. algorytmu przyznawania środków - powiedziała w czwartek minister zdrowia Ewa Kopacz.
Odniosła się w ten sposób do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat sytuacji tarnobrzeskiego szpitala i niezapłacenia przez NFZ za nadwykonania w roku 2008 i 2009.

Kopacz wyjaśniła, że szpital w Tarnobrzegu miał trudności finansowe ze względu na wprowadzenie w 2007 r. algorytmu przez ówczesny rząd tworzony przez PiS. Wówczas - jak powiedziała - straciły na tym szpitale m.in. na Podkarpaciu, Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach. - Dzięki nowemu algorytmowi Podkarpacie w przyszłym roku zyska o 0,5 mld więcej. Ta kwota będzie wynosiła w 2013 r. - 3 mld 268 mln zł - powiedziała Kopacz.

Minister Kopacz ponowiła gotowość do dyskusji z Jarosławem Kaczyńskim na temat służby zdrowia.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział, że resort dysponuje dwoma projektami, opracowanymi przez rząd PiS. Jeden z nich przewidywał m.in. przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe, samodzielne zoz-y i jednostki budżetowe. - Coś co było propozycją dobrą za rządów PiS, staje się propozycją złą za rządów PO - powiedział Szulc.

Projekt ustawy o sieci szpitali autorstwa PiS przewidywał - jak przypomniał Szulc - reorganizację szpitali; likwidację 7,5 tys. łóżek szpitalnych i przeznaczenie na zwolnienia pracowników 370 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.