PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielki boom na szpitalne spółki

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    19 kwietnia 2011 - 06:44
Wielki boom na szpitalne spółki

Co najmniej 89 z ok. 546 publicznych placówek w najbliższym czasie przekształci się w spółki.
To prawdziwa rewolucja w służbie zdrowia – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na prognozę firmy Magellan, która przeprowadziła badania w 125 szpitalach.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

Od roku 2000, kiedy taką decyzję jako pierwszy podjął szpital w Ełku, do dzisiaj powstało 105 szpitalnych spółek. Większość z nich należy w całości do samorządów.

Czytaj też: Spółki wychodzą szpitalom na dobre

Szpitale przekształcają się, bo liczą na dodatkowe pieniądze od pacjentów, którzy są gotowi płacić, byle nie czekać w kolejce na leczenie w ramach usług opłacanych przez NFZ.

Czytaj też: Muszą przekształcać szpitale w spółki

Zmianom sprzyja uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa o lecznictwie, zgodnie z którą samorządy muszą pokrywać ujemne wyniki swoich szpitali albo – korzystając z rządowej pomocy – przekształcić je w spółki.

Czytaj też: Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

Emocje wokół ustawy są bardzo duże, bo komercjalizacji boją się związki zawodowe służby zdrowia i opozycyjne partie uważające, że przez to szpitale skupią się na osiąganiu zysków, a nie na leczeniu pacjentów.

Czytaj też: Bez przymusu przekształcania szpitali w spółki


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Krzysiek, 2011-04-19 09:58:40

    Sawicka ujawniła przedwcześnie plan kręcenia lodówi dlatego wypadła z gry.Spółki wnet zostaną poddane pod młotek,bo samorządy nie utrzymają ciężaru a jakość leczenia zostanie ograniczona do zabiegów kosmetycznych.Pacjenci będą mrzeć jak muchy i plan 15 mln na terenie przywiślińskim będzie w mig zrea...lizowany.Jest takie mądre powiedzenie"Jak se pościelesz tak się wyśpisz".Wybraliśmy Madejowe łoże.  rozwiń