PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielki skok budżetu NFZ nie dał nic

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 maja 2010 - 06:27
Wielki skok budżetu NFZ nie dał nic

Nie można dłużej zwlekać z reformą systemu ochrony zdrowia, bo jest on studnią bez dna. W siedem lat budżet NFZ wzrósł z blisko 22 mld zł do ponad 54 mld zł, ale jakość leczenia się nie poprawiła.
Dlatego zwiększanie nakładów na służbę zdrowia i podnoszenie składek nie jest lekarstwem na chory system. Trzeba zmienić sposób zarządzania szpitalami i wprowadzić pełną informatyzację, która pomoże w kontroli kosztów. Scentralizowany NFZ nie zdał egzaminu. Musi ustąpić silnym i stabilnym finansowo funduszom – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Konieczne jest uporządkowanie sytuacji publicznych szpitali, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli czy konkurencji o pieniądze pacjenta. W ten sposób system otrzyma zastrzyk pieniędzy, szpitale uzyskają kolejne źródło finansowania, a zarządzający nimi będą mieli większą motywację do poprawy jakości usług.

Niezbędna jest decentralizacja NFZ. Przede wszystkim wprowadzi rzeczywistą konkurencję szpitali o pieniądze z funduszu i o pacjenta. Podział NFZ należy tak przeprowadzić, żeby w jego miejsce powstały fundusze silne i stabilne finansowo. Jeżeli nie przyciągną odpowiedniej liczby ubezpieczonych, nie zapewnią im w zamian pewnych warunków leczenia, to nie utrzymają się na rynku.

Systemu lecznictwa nie uda się naprawić bez zmian funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Od kilku lat obserwujemy tendencję, że część samorządów (szczególnie powiatowych) przekształca podległe szpitale w spółki prawa handlowego. Obecnie takich placówek jest około 100. W większości z nich udziały należą tylko do powiatów. Ministerstwo Zdrowia  pracuje nad pakietem ustaw reformujących system lecznictwa. Pytanie, czy starczy odwagi, przede wszystkim politycznej, na ich wprowadzenie w życie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.