PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie zainteresowanie systemem eWUŚ

  • PAP    4 grudnia 2012 - 20:59
Wielkie zainteresowanie systemem eWUŚ

Około 90 proc. świadczeniodawców w Małopolsce, mających umowy z NFZ, jest zainteresowanych korzystaniem z systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), dzięki któremu po 1 stycznia będzie można sprawdzić, czy pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne.
"Do tej pory spośród 1 tys. 472 świadczeniodawców, którzy mają podpisane umowy z NFZ, umowy upoważniające do dostępu do systemu popisało na papierze 1 tys. 352" - poinformowała we wtorek dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

Z kolei z niemal 700 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej w regionie, które mają umowy z funduszem, systemem zainteresowanych jest na razie połowa i liczba ta codziennie się zwiększa.

Czytaj też: Pacjenci sprawdzą on-line, czy są ubezpieczeni

W poniedziałek przeprowadzono w Krakowie szkolenie dla świadczeniodawców dotyczące systemu eWUŚ. Uczestniczyło w nim ok. 700 osób: pracowników rejestracji, pielęgniarek i dyrektorów placówek. Kolejne szkolenia mają się odbyć w Nowym Targu i Nowym Sączu.

Dostęp do sytemu mogą mieć także lekarze praktykujący prywatnie, którzy mają prawo - na podstawie umów z NFZ - do wystawiania recept ze zniżkami. W Małopolsce dotyczy to ponad 5,6 tys. lekarzy.

"Chcielibyśmy, żeby korzystali z systemu, ale oni się na razie do nas nie zgłaszają. Wiemy, że część lekarzy nie będzie tym zainteresowana, bo wypisują recepty tylko dla siebie i rodzin. Do pozostałych będziemy się starali dotrzeć poprzez Izby Lekarskie" - mówiła Bulanowska.

Testowany obecnie system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) będzie funkcjonował od 1 stycznia 2013 r. Ma umożliwić placówkom służby zdrowia, które mają umowy z NFZ dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.