PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiemy, kto naprawdę finansuje polską służbę zdrowia

  • bad    8 lipca 2014 - 11:09
Wiemy, kto naprawdę finansuje polską służbę zdrowia

Etatowcy, emeryci i renciści – to najpoważniejsi płatnicy składki zdrowotnej w 2014 roku. Dzięki nim NFZ dysponuje ponad 50 mld zł z ponad 66 mld zł planowanych przychodów tej instytucji.
Największą kwotę składki zdrowotnej wniosą w 2014 roku osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, których to łącznie z rodzinami jest 10,2 mln. Będzie to niemal 33,3 mlda złotych składki. Średnio miesięczna składka wyniesie 272,62 zł - wynika z planu finansowego NFZ.

Kolejna grupa płatników może zaskakiwać. Druga co do wielkości składka stanie się udziałem 8,1 mln emerytów i rencistów ubezpieczonych w ZUS. Wniosą oni 16,2 mld złotych. Przeciętny emeryt lub rencista oddaje co miesiąc 167,13 zł składki na zdrowie. Jeśli do grupy tej dodamy osoby pobierające emeryturę lub rentę rolniczą (ich wkład to 1,3 mld zł),to okaże się, że co czwarta złotówka w NFZ pochodzi od emerytów.

Czytaj też: W których województwach służba zdrowia zbiera pochwały?

Okazuje się, że przeciętny emeryt lub rencista ubezpieczony w ZUS odprowadza co miesiąc blisko dwukrotnie wyższą składkę zdrowotną od ubezpieczonego w KRUS (167 do 91 zł). Ma to związek z wysokością świadczenia.

Trzecią grupą płatników składki zdrowotnej są osoby prowadzące działalność pozarolniczą, których wpłaty wynieść mają w 2014 roku 5,9 mld zł.

Ważną pozycją wśród płatników składki zdrowotnej zajmuje także budżet państwa,dopłacający do KRUS. NFZ jest zasilany tym sposobem 1,9 mld zł, dzięki tej kwocie z publicznej służby zdrowia korzystać mogą rolnicy i ich rodziny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • podpisałem, 2014-07-08 23:06:53

    Do Emil: Przecież z artykułu jasno wynika, że największe ulgi mają kapitaliści, nie chłopi. Zamiast protestować, że są kolejki do lekarzy, stosuje Pan taktykę Pawlaka: "A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów ...Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy." Pogratulować murzyńskości!  rozwiń
  • Emil, 2014-07-08 21:06:24

    Jak widac z danych system nie jest solidarnościowy tylko nastawiony na ulgi dla określonych grup zawodowych zwłaszcza rolników, dlatego powinno sie taki sam system wprowadzić w kolejkach do lekarzy, niech dostęp bedzie uzależniony od wysokości wpłacanych składek.