PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Małopolski namawiają samorządy do szczepień

  • PAP    13 października 2014 - 20:33

Władze Małopolski namawiają gminy i powiaty do udziału w programie szczepień przeciwko pneumokokom. W tym roku z takiej możliwości skorzystał jedynie Tarnów i nie udało się wydać całej sumy zarezerwowanej na ten cel w budżecie województwa.
"Mamy nadzieję, że kolejne gminy zdecydują się na udział w programie, bo czym większa populacja zostanie objęta szczepieniami, tym lepsze efekty osiągniemy" - mówił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, który w poniedziałek namawiał samorządowców do udziału w "Programie zdrowotnym profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce".

W tym roku na program ten województwo przeznaczyło 438 tys. zł, z czego 135 tys. zł na wsparcie powiatów i gmin.

Dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie podkreśla, że szczepienia przeciwko pneumokokom są bezpieczne i skuteczne. "Szczepienie nie tylko powoduje eliminację najgroźniejszych chorób wywoływanych przez pneumokoki, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica, ale ma wpływ na podniesienie stanu zdrowia całej populacji, o czym świadczy chociażby przykład Kielc, gdzie szczepienia przeciw pneumokokom najmłodszych dzieci są prowadzone od 2006 r." - powiedziała dr Czajka.

Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji, w Kielcach w grupie dzieci do lat 2 zaobserwowano spadek o 65 proc. hospitalizacji z powodu zapaleń płuc. Według przedstawionych danych na zaszczepieniu dzieci pośrednio skorzystali dorośli, bo prawie o połowę spadła zapadalność na zapalenie płuc u osób do 29 lat i o połowę wśród osób powyżej 65. roku życia.

W Małopolsce szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom są realizowane od 2011 r. Do 2013 r. zaszczepiono 967 dzieci z palcówek opiekuńczo-wychowawczych i żłobków spoza Krakowa. Kraków realizował program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom i meningokokom u dzieci do 1. roku życia w l. 2007-12 i w tym okresie zaszczepiono prawie 16 tys. dzieci. W ramach realizowanego obecnie programu zdrowotnego przeciwko pneumokokom ma być rocznie szczepionych ok. 300 w dzieci do lat 3 z Krakowa.

Czytaj też: Finansowanie szczepionek- korzyści zdrowotne i ekonomiczne

W 2014 r. do ogłoszonego przez władze województwa konkursu zgłosił się tylko Tarnów, który na zaszczepienie 264 dzieci wyda w sumie 77,6 tys. (33,5 tys. z tej kwoty to dofinansowanie z budżetu województwa). W budżecie Małopolski planowanym na przyszły rok na program zdrowotny profilaktyki zakażeń pneumokowowych w regionie ma być zarezerwowane w sumie 400 tys. zł, z czego ok. 100 tys. będą mogły wykorzystać powiaty i gminy.

Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), która może mieć postać inwazyjnego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy, tj. zakażenia ogólnoustrojowego.

"Warto szczepić dzieci przeciw pneumokokom i ich najbardziej zjadliwym serotypom, bo chroni to przed śmiertelnymi zachorowaniami. Szczepionka pomoże też lżej przejść te infekcje pneumokokami, które wywołują zapalenie ucha czy zapalenie zatok" - mówiła Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia "Parasol dla Życia", które pomaga rodzinom dzieci cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych. Jej syn w wieku 9 miesięcy zapadł na infekcję pneumokokową i w wyniku choroby nie słyszy na jedno ucho.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.