PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Mazowsza przedstawiły priorytety polityki zdrowotnej

  • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 11:27
Władze Mazowsza przedstawiły priorytety polityki zdrowotnej
Stan zdrowia seniorów wymaga lepszego monitorowania. (fot. pixabay.com)

• Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka - takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły władze woj. mazowieckiego.
• Przedstawione priorytety są wynikiem opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego.
• Wskaźniki umieralności na nowotwory są na Mazowszu przewyższają te krajowe.
Według dr Beaty Jagielskiej, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie onkologii klinicznej, o ile zachorowalność na nowotwory na Mazowszu jest nieco niższa niż w całej Polsce, to wskaźniki umieralności przewyższają te krajowe.

Jej zdaniem jest to spowodowane tym, że "coraz częściej bardzo późno rozpoznajemy zaawansowane nowotwory i nie jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiedniego leczenia". Dodała, że nowotwory to przyczyna jednej czwartej wszystkich zgonów.

Podkreśliła też potrzebę objęcia opieką onkologiczną w większym stopniu osób po 60. roku życia, wśród których liczba zachorowań naturalnie jest wyższa, i dzieci.

- Ponad 60 proc. zachorowań na nowotwory, to nowotwory u chorych po 60. roku życia - poinformowała i dodała, że są to chorzy, którzy wymagają specyficznej opieki.

Również z tą grupą wiekową wiąże się kolejny priorytet wskazany przez urząd, jakim jest kompleksowa opieka rehabilitacyjna i neurologiczna - zarówno w kontekście schorzeń onkologicznych jak i rehabilitacji poudarowej oraz i kardiologicznej, a także zapewnienie - szczególnie poza Warszawą - kompleksowej opieki dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Według Elżbiety Nawrockiej, dyrektor Wydziału Zdrowia MUW, szeroki dostęp do takich placówek jest potrzebny, bo szczególnie we wczesnym okresie rozwoju dziecka można jeszcze wiele naprawić i zapobiec niepełnosprawności dziecka w przyszłości.

- Celem nadrzędnym jest uregulowanie niedoborów i ograniczeń, jakie są na naszym terenie; wzrost dostępności świadczeń; podniesienie jakości świadczeń, no i przede wszystkim kompleksowość świadczeń - powiedziała Nawrocka i dodała, że planowany jest rozwój opieki długoterminowej oraz opieki środowiskowej.

Jagielska podkreśliła konieczność stworzenia większej liczby punktów diagnostyki i leczenia onkologicznego, które znajdowałyby się blisko miejsca zamieszkania pacjenta. - Często ci chorzy, który muszą dojechać na badanie z jednego końca województwa na drugi, rezygnują z diagnostyki, albo trafiają do onkologów za późno - dodała.

Kolejny cel to zwiększenie dostępu do Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak mówiła Nawrocka, ważne będzie tworzenie systemu umożliwiającego kompleksową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi i przeniesienie ciężaru opieki stacjonarnej na rzecz różnych form opieki ambulatoryjnej i środowiskowej.

- Screening mammograficzny spowodował, że coraz częściej rozpoznajemy wczesne przypadki zaawansowanych nowotworów piersi - zauważyła Jagielska. Jej zdaniem to samo dotyczy screeningu cytologicznego. - Okazuje się, że jest tak skuteczny, że spada zachorowalność na nowotwory szyjki macicy - powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.