PARTNER PORTALU
  • BGK

Włodarze listy piszą a szpital tonie w długach

  • PAP    24 maja 2012 - 17:37
Włodarze listy piszą a szpital tonie w długach

Trudna sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie stała się tematem korespondencji marszałka województwa i prezydenta tego miasta. Orientacyjny wynik finansowy placówki za 2011 r. wynosi minus 22,5 mln zł.
"Liczę na realizację ulg podatkowych dla szpitala" - napisał marszałek województwa Marek Woźniak, odpowiadając na list prezydenta Józefa Nowickiego z 11 maja.

Sytuację finansowa szpitala pogorszył strajk, który trwał od 20 lutego do 26 marca Ponad 1000 pracowników domagało się podwyżek wynagrodzeń. Protest zakończył się zgodą dyrekcji na podwyżkę płacy zasadniczej o 200 złotych brutto od 1 kwietnia i wypłatę ewentualnej jednorazowej premii w wysokości 400 złotych brutto przed świętami Bożego Narodzenia.

Prezydent Nowicki poinformował marszałka, że sytuacja ekonomiczna, organizacyjna i medyczna szpitala jest dramatyczna. "Mamy do czynienia z upowszechnianiem informacji o planowanym przenoszeniu, zmniejszaniu, likwidacji oddziałów oraz ograniczaniu działalności szpitala" - napisał.

Podkreślił, że utrzymywanie w głębokiej niepewności pacjentów, lekarzy, pielęgniarek i mieszkańców budzi jego niepokój. "Wobec powyższego oczekuję publicznej deklaracji organu prowadzącego szpital (urząd marszałkowski-PAP) co do dalszych losów placówki" - dodał prezydent.

Nowicki poprosił też o odpowiedź, czy szpital nadal będzie placówką wojewódzką, czy będą zmiany w jej strukturze wewnętrznej i jak głęboko mają one sięgać.

Marszałek zachęcił prezydenta, aby rozmawiał z dyrektorem szpitala, bo jest on "najlepiej zorientowany w sytuacji i potencjalnych scenariuszach jego ratowania". Podkreślił, że województwo zainwestowało w koniński szpital największe w skali regionu środki finansowe. "Nie wyobrażam sobie, żeby tak ogromny nakład inwestycyjny mógł być niewłaściwie wykorzystany" - dodał.

W konińskim szpitalu leczonych jest na 24 oddziałach około 40 tysięcy pacjentów rocznie, wykonywanych jest blisko 10 tys. operacji. Na ten rok placówka podpisała kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.