PARTNER PORTALU
  • BGK

Wnioski CBA o odwołanie dyrektorów

  • PAP    18 kwietnia 2012 - 10:54

Czterech dyrektorów Zakładów Opieki Zdrowotnej na Lubelszczyźnie naruszyło przepisy ustawy tzw. antykorupcyjnej – wykazała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Do organów założycielskich skierowano wnioski o ich odwołanie – poinformowało w środę CBA.

Kontrola dotyczyła czterech Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej – szpitala w Hrubieszowie oraz gminnych ośrodków zdrowia w Woli Uhruskiej, Puchaczowie i Trawnikach.

Według CBA dyrektorzy tych placówek naruszyli przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. „Będąc dyrektorami ZOZ-ów prowadzili jednocześnie działalność gospodarczą – indywidualne praktyki lekarskie” – powiedział rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński.

CBA skierowało do organów założycielskich dla kontrolowanych placówek – wójtów gmin Wola Uhruska, Puchaczów i Trawniki oraz do starosty Hrubieszowa – wnioski o odwołanie dyrektorów z zajmowanych stanowisk.

Jak wyjaśnił Dobrzyński dyrektorom nie grożą żadne sankcje karne. „To nie jest przestępstwo korupcyjne, tylko złamanie ustawy antykorupcyjnej, czego konsekwencją jest odwołanie ze stanowiska” – zaznaczył rzecznik.

To kolejna kontrola CBA przeprowadzona w publicznych placówkach służby zdrowia w Lubelskiem (zabierz głos/oceń marszałka) zakończona skierowaniem wniosków o odwołanie dyrektorów. W marcu na wniosek CBA samorządy wszczęły procedury odwołania ze stanowisk pięciu dyrektorów ZOZ-ów na Lubelszczyźnie – w Dęblinie, Żyrzynie, Baranowie, Kurowie i Bychawie.

Kontrola CBA wykazała, że dyrektorzy ci w podobny sposób złamali ustawę antykorupcyjną – pełniąc funkcje dyrektorów publicznych placówek jednocześnie prowadzili indywidualną praktykę lekarską.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2012-04-18 12:56:31

    Nie na Lubelszczyznie,lecz w Lubelskiem Panie autorze tego tekstu.Zapoznaj się z poniższym tekstem i nie popełniaj gaf. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011   Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojew...ódzwto lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna, wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.   KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.  rozwiń