PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Saługa: ochrona zdrowia zadaniem priorytetowym

  • PAP/AH    30 listopada 2017 - 17:20
Wojciech Saługa: ochrona zdrowia zadaniem priorytetowym
Od początku mojej kadencji ochrona zdrowia była dla mnie zadaniem priorytetowym - mówi Wojciech Saługa.

Ponad 170 mln złotych zainwestowano w ciągu trzech ostatnich lat w placówki ochrony zdrowia w woj. śląskim, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa - podało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Pieniądze przeznaczono na zakupy nowoczesnego sprzętu, modernizację jednostek, tworzenie nowych oddziałów, czy kampanie promujące zdrowie.

- Od początku mojej kadencji ochrona zdrowia była dla mnie zadaniem priorytetowym. Wspieramy inwestycje oraz zakup sprzętu dla naszych placówek medycznych, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jakość usług, pracy personelu medycznego oraz komfort leczenia pacjentów - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Samorząd woj. śląskiego w dwojaki sposób łoży na placówki medyczne, których jest organem prowadzącym. Jedna pula to wsparcie z funduszy unijnych, a druga to środki budżetu województwa, przekazywane podmiotom leczniczym w formie dotacji, a w przypadku spółek - w formie podwyższenia kapitału zakładowego.

Wśród największych inwestycji zrealizowanych w latach 2015-2017 są m.in. utworzenie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (10 mln zł), zakup angiografu dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (5,4 mln zł), budowa Pawilonu Operacyjnego w Katowickim Centrum Onkologii (1,5 mln zł) i doposażenie sali operacyjnej w tym pawilonie (4,7 mln zł), utworzenie oraz wyposażenie wyspecjalizowanego Pododdziału Mukowiscydozy dla dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu (3,5 mln zł). Wśród inwestycji znalazły się także te związane z modernizacjami i przebudowami szpitalnych budynków.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na infrastrukturę ochrony zdrowia (Działanie 10.1) w latach 2014-2020 przewiduje się przeznaczenie łącznej kwoty ponad 254 mln zł. Pierwszy nabór projektów odbył się w tym roku. Złożono 143 wnioski o dofinansowanie. Obecnie trwa ocena projektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.