PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda nie marszałek dokona celowości inwestycji w służbie zdrowia

  • Rynek Zdrowia    8 lipca 2016 - 08:02
Wojewoda nie marszałek dokona celowości inwestycji w służbie zdrowia
Prywatni przedsiębiorcy obawiali się, że marszałkowie, którym podlega wiele samorządowych lecznic, mogą zablokować prywatnej konkurencji dostęp do środków unijnych (fot.pixabay)

Marszałek województwa nie będzie uczestniczył w ocenie wniosków o dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia. Ich celowość oceni wojewoda, po zapoznaniu się ze stanowiskiem dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ (a po likwidacji Funduszu - jego prawny następca).
Prywatni przedsiębiorcy obawiali się, że marszałkowie, którym podlega wiele samorządowych lecznic, mogą zablokować prywatnej konkurencji dostęp do środków unijnych (a chodzi o 12 mld zł do 2020 r. na ochronę zdrowia w Polce). Do tego celu miałby - ich zdaniem - posłużyć Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

IOWISZ - co to takiego?

To specjalny formularz zawierający kilkadziesiąt pytań, na które trzeba odpowiedzieć, żeby aplikować o publiczne pieniądze na inwestycje. Odpowiedzi mają być oceniane w skali od 1 do 10; poszczególnym pytaniom zostanie nadana odpowiednia waga - wyjaśniał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Ocena wniosków ma być dokonywana kaskadowo. Na wstępie sam wnioskodawca będzie musiał ocenić, jak jego pomysł realizuje poszczególne priorytety. Jeśli spółka medyczna będzie planowała z pomocą dotacji unijnych zainwestować np. w nową placówkę, to będzie musiała dowieść, że inwestycja jest zasadna i warta dofinansowania.

- Prywatne podmioty nie skorzystają z dotacji unijnych, bo proces ubiegania się o pieniądze podlega ocenie, a oceniającymi będą właściciele jednostek konkurencyjnych - właściciele samorządowych szpitali wojewódzkich, czyli marszałkowie, którzy - mówiąc wprost - sami woleliby te pieniądze zgarnąć - wyrażał obawy Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych i zapowiadał interwencję w instytucjach unijnych ws. dyskryminacji przez rząd prywatnego sektora.

Przy okazji wskazywał, że 218 prywatnych szpitali zrzeszonych w OSSN w ciągu ostatnich 20 lat wydało aż 7,5 mld zł (część pochodziła z UE). - Jak widać, niewiele to znaczy - nie krył rozżalenia.

Bez udziału marszałka

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) wydanym w środę (6 lipca) po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto nowelizację ustawy wprowadzającej IOWISZ (projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw), o marszałkach jednak się nie wspomina.

Więcej czytaj na RynekZdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.