Wojewoda nie marszałek dokona celowości inwestycji w służbie zdrowia

Marszałek województwa nie będzie uczestniczył w ocenie wniosków o dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia. Ich celowość oceni wojewoda, po zapoznaniu się ze stanowiskiem dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ (a po likwidacji Funduszu - jego prawny następca).
Wojewoda nie marszałek dokona celowości inwestycji w służbie zdrowia
Prywatni przedsiębiorcy obawiali się, że marszałkowie, którym podlega wiele samorządowych lecznic, mogą zablokować prywatnej konkurencji dostęp do środków unijnych (fot.pixabay)

Prywatni przedsiębiorcy obawiali się, że marszałkowie, którym podlega wiele samorządowych lecznic, mogą zablokować prywatnej konkurencji dostęp do środków unijnych (a chodzi o 12 mld zł do 2020 r. na ochronę zdrowia w Polce). Do tego celu miałby - ich zdaniem - posłużyć Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

IOWISZ - co to takiego?

To specjalny formularz zawierający kilkadziesiąt pytań, na które trzeba odpowiedzieć, żeby aplikować o publiczne pieniądze na inwestycje. Odpowiedzi mają być oceniane w skali od 1 do 10; poszczególnym pytaniom zostanie nadana odpowiednia waga - wyjaśniał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Ocena wniosków ma być dokonywana kaskadowo. Na wstępie sam wnioskodawca będzie musiał ocenić, jak jego pomysł realizuje poszczególne priorytety. Jeśli spółka medyczna będzie planowała z pomocą dotacji unijnych zainwestować np. w nową placówkę, to będzie musiała dowieść, że inwestycja jest zasadna i warta dofinansowania.

- Prywatne podmioty nie skorzystają z dotacji unijnych, bo proces ubiegania się o pieniądze podlega ocenie, a oceniającymi będą właściciele jednostek konkurencyjnych - właściciele samorządowych szpitali wojewódzkich, czyli marszałkowie, którzy - mówiąc wprost - sami woleliby te pieniądze zgarnąć - wyrażał obawy Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych i zapowiadał interwencję w instytucjach unijnych ws. dyskryminacji przez rząd prywatnego sektora.

Przy okazji wskazywał, że 218 prywatnych szpitali zrzeszonych w OSSN w ciągu ostatnich 20 lat wydało aż 7,5 mld zł (część pochodziła z UE). - Jak widać, niewiele to znaczy - nie krył rozżalenia.

Bez udziału marszałka

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) wydanym w środę (6 lipca) po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto nowelizację ustawy wprowadzającej IOWISZ (projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw), o marszałkach jednak się nie wspomina.

Więcej czytaj na RynekZdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE