PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda sprawdza zgodność z unijnymi standardami

  • gazeta.pl/Rynek Zdrowia    19 lutego 2014 - 10:27
Wojewoda sprawdza zgodność z unijnymi standardami

Wojewoda lubuski zlecił przeprowadzenie kontroli podmiotów leczniczych, by sprawdzić stopień wdrożenia standardów związanych z dostosowaniem placówek zdrowia do unijnych wymogów. Dziś żaden ze szpitali w woj. lubuskim nie spełnia jeszcze w pełni norm, jakie mają obowiązywać w Polsce od 2017 r.
Standardy zostały określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 roku. Określono w nim wymagania, jakim powinny odpowiadać obiekty i urządzenia w szpitalach, przychodniach czy pracowniach prowadzących działalność leczniczą. Na dostosowanie do unijnych wymogów placówki ochrony zdrowia w całej Polsce mają czas do końca 2016 r.

W regionie lubuskim są 23 szpitale (w tym 9 publicznych i 14 niepublicznych), a także 1646 podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Wśród szpitali tylko dwa są zaawansowane w wysokim stopniu: Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli oraz Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny w Świebodzinie. Wojewódzkie szpitale w Gorzowie i Zielonej Górze znalazły się wśród 14 placówek, które są średniozaawansowane. Natomiast siedem lecznic ma na razie niski stopień dostosowania do standardów. Okazuje się też, że aż 10 szpitali nie ma jeszcze alternatywnego zaopatrzenia w wodę na wypadek awarii lub skażenia.

Lepiej przedstawia się sytuacja w poradniach i przychodniach - już 83 proc. z nich jest dostosowana, także ponad 60 proc. pracowni spełnia nowe wymogi.

Janusz Dreczka, dyrektor wydziału zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, podkreśla, że kontrole przeprowadzone przez inspekcje sanitarne to część całego raportu. Do tego dojdą również oceny sytuacji przez straż pożarną czy nadzór budowlany. Raport będzie potrzebny, aby choć szacunkowo określić koszty, jakie jeszcze będzie trzeba ponieść na dostosowanie placówek zdrowia do nowych standardów.

Więcej: www.gazeta.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.