PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu będzie szpitalem klinicznym

  • PAP/EM    28 marca 2017 - 16:54
Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu będzie szpitalem klinicznym
W tej chwili województwo opolskie nie ma żadnej placówki klinicznej. (fot. pixabay)

Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zostanie przekazane nieodpłatnie Uniwersytetowi Opolskiemu - taką decyzję podjął sejmik samorządowy województwa opolskiego.
• Prowadzony obecnie przez samorząd wojewódzki WCM zostanie przekształcony w szpital kliniczny.

• Powstanie szpitala klinicznego w regionie jest jednym z warunków uruchomienia w nadchodzącym roku akademickim kierunku medycznego na Uniwersytecie Opolskim.

• WCM jako szpital kliniczny, będzie mógł zabiegać o niedostępne w tej chwili środki z ministerstwa zdrowia.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przekazaniu na ten cel WCM w formie nieodpłatnej darowizny, której beneficjentem będzie uczelnia.

"W tej chwili województwo nie ma żadnej placówki klinicznej. Nasze szpitale coraz bardziej odczuwają braki kadry medycznej. Mamy nadzieję, że nasza decyzja i utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim pozwoli na zahamowanie procesu dalszego odpływu kadry" - powiedział przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy. Jego zdaniem konieczność wykształcenia nowej kadry jest pilna, gdyż coraz więcej placówek w regionie ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości kadry. Jako przykład Krajczy podał prowadzony przez niego szpital w Nysie, gdzie w przyszłym roku na emeryturę wybiera się co czwarty lekarz.

Wartość nieruchomości należących do Publicznego Samodzielnego ZOZ WCM, które przejdą na własność Uniwersytetu Opolskiego to 179 mln złotych. Jednostka zatrudnia 1330 osób i w 2016 roku przyjęła 215 tysięcy pacjentów. Jak podkreślił Krajczy, szpital nie jest zadłużony i jest w dobrej kondycji finansowej. Dodatkowo, już jako szpital kliniczny, będzie mógł zabiegać o niedostępne w tej chwili środki z ministerstwa zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.