PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt pomagała w badaniach

  • GK    18 października 2013 - 15:41
Wójt pomagała w badaniach

Punktualnie o godz. 9 ambulans Fundacji Ronalda Mc Donalda zawitał do Witoszowa Dolnego. Od godz. 12 do grona osób obsługujących proces badań przesiewowych w zakresie profilaktyki nowotworowej dołączyła wójt gminy Teresa Mazurek.
Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie wszelkich najczęściej spotykanych w tym przedziale wiekowym odstępstw od normy.

Program jest organizowany i w całości finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda. Akcję wspierają: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz dyrektor przedszkola w Witoszowie Dolnym Renata Piotrowska.

Badania prowadzone będą w dniach 18 i 19 października, przy placówkach oświatowych w Witoszowie Dolnym i Pszennie, w ramach ogólnopolskiego programu „Nie nowotworom u dzieci" Fundacji Ronalda McDonalda.

Fundacja Ronalda McDonalda, założona w 2002 roku, to organizacja pożytku publicznego, należąca do większej całości, pracującej w 57 krajach organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities.

Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik - pomoc dzieciom, między innymi poprzez programy medyczne. W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworomu dzieci".

Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowychu najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

W akcjach badań USG prowadzonych przez Fundację, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano tysiące dzieci. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, w której znajdują się dwa gabinety lekarskie z nowoczesnym sprzętem ultrasonograficznym oraz poczekalnia. Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych obejmuje wykonanie u każdego zgłoszonego dziecka pełnej oceny ultrasonograficznej.

Ambulans odwiedził już setki miast i mniejszych miejscowości w Polsce, docierając wszędzie tam, gdzie taka profilaktyka jest niezbędna.

Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. . Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat.

Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat. Na powstanie ok. 70 proc. nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki.

W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi- mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Badanie USG jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak, jak przebiegać powinien. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Wykonywane są w specjalnym ambulansie, który w gminie Świdnica zawita: 18 października- piątek do Witoszowa Dolnego( przy przedszkolu) w godz. 9-18 - 19 października- sobota do Pszenna ( przy szkole podstawowej) w godz. 9-18.

Czas potrzebny na badanie to ok. 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: