PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolne środki szpitali tylko na rachunkach BGK

  • Rynek Zdrowia    2 grudnia 2014 - 06:15
Wolne środki szpitali tylko na rachunkach BGK

fot.archiwum

Ministerstwo Finansów od 1 stycznia roztoczy kontrolę nad wolnymi środkami kilkuset szpitali, które obligatoryjnie będą musiały lokować je wyłącznie w Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie - jak dotąd było to możliwe - w bankach komercyjnych. Nowe przepisy niepokoją dyrektorów lecznic.
Od stycznia 2015 r. między innymi samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (nadzorowane przez ministrów, samorządy terytorialne lub uczelnie medyczne) będą musiały przekazywać wolne środki do Banku Gospodarstwa Krajowego i tylko w nim prowadzić swoje rachunki.

Przesądziła o tym podpisana przez prezydenta nowelizacja z 26 września 2014 r. ustawy o finansach publicznych. Dzięki tym zmianom minister finansów chce podreperować budżet państwa.

Wchodzące w życie od nowego roku przepisy niepokoją dyrektorów szpitali. Wolne środki często ratują placówki medyczne przed utratą płynności finansowej. Lokowane w bankach komercyjnych często są także punktem wyjścia do negocjacji związanych z pozyskaniem np. kredytu inwestycyjnego na remonty czy rozbudowę placówek.

Kto posiada wolne środki? W zasadzie każdy podmiot gospodarczy, także ten, który ma wysokie zadłużenie i kłopoty finansowe. Często są to środki np. z piątku na poniedziałek, z okresu między zapłatą za kontrakt a wypłaceniem wynagrodzeń. W przypadku szpitali, które mają kilkudziesięciomilionowe kontrakty, to niebagatelne kwoty.

- Moja opinia na temat tych przepisów jest jednoznacznie negatywna. Jako dyrektorzy zakładów ochrony zdrowia, odpowiadamy za ich finanse. Jednocześnie pozbawia się nas możliwości korzystania z konkurencyjności w lokowaniu środków. Mam dobre oferty z rożnych banków i znaczące przychody z lokat, których warunki negocjuję na sobotę i niedzielę, czasem na parę dni - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: