PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, Jelenia Góra, Legnica: 60 mln zł na inwestycje w placówkach onkologicznych

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 16:12
Wrocław, Jelenia Góra, Legnica: 60 mln zł na inwestycje w placówkach onkologicznych
Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył 60 mln zł z funduszy unijnych na wyposażenie i budowę placówek onkologicznych (fot. Dolnośląski Urząd Marszałkowski)

Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył 60 mln zł z funduszy unijnych na wyposażenie i budowę placówek onkologicznych. Dzięki unijnemu wsparciu szpitale kupią m.in. specjalistyczny sprzęt medyczny.
W środę (16.08) marszałek województwa Cezary Przybylski i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu Adam Maciejczyk podpisali umowy na dofinansowanie tych inwestycji. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

Prawie 30 mln zł przeznaczono na budowę i wyposażenie Centrum Chorób Piersi (tzw. Breast Unit) oraz na rozbudowę i doposażenie nowego bloku operacyjnego w DCO.

- W ramach doposażenia innych oddziałów DCO chodzi też o utworzenie pracowni brachyterapii, która jest bardzo ważna dla leczenia raka prostaty; o utworzenie pracowni diagnostyki molekularnej, o wymianę tomografu komputerowego oraz o utworzenie oddziału medycyny paliatywnej, którego dotychczas nie było w naszym szpitalu - powiedział dyrektor DCO Adam Maciejczyk.

Na te cele zaplanowano w sumie 7,8 mln zł. Natomiast 20,5 mln zł pokryje koszty wybudowanej już filii zakładu radioterapii DCO w Jeleniej Górze. To druga taka filia, kilka lat wcześniej utworzono podobną w Legnicy. DCO jako jedyna regionalna placówka onkologiczna w Polsce ma dwie filie, dzięki czemu pacjenci nie muszą dojeżdżać do Wrocławia.

Jak podano, choroby onkologiczne są drugą - co do częstości - przyczyną zgonów mieszkańców województwa dolnośląskiego. Rocznie odnotowuje się kilkanaście tys. zachorowań (w 2012 r. było ich 12 tys.). Obecnie opieką onkologiczną w regionie jest objętych ok. 48 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.