Wrocław - nowy szpital wojewódzki przyjmuje pacjentów

385 mln kosztował samorząd województwa dolnośląskiego nowy szpital wojewódzki. Ma przyjmować rocznie 30 tys. pacjentów i uznawany jest za najnowocześniejszy w kraju.
Wrocław - nowy szpital wojewódzki  przyjmuje pacjentów
Wrocławski szpital uchodzi za najnowocześniejszy w kraju

W ostatni dzień sierpnia rozpoczął medyczną działalność nowy szpital wojewódzki, który powstał w zachodniej części Wrocławia. Samorząd województwa wydał 385 mln zł na placówkę, która ma przyjmować rocznie 30 tys. pacjentów.

Dyrektor szpitala Marek Nikiel ocenił, że jest to obecnie najnowocześniejsza placówka szpitalna w kraju.

"Mamy certyfikaty krajowe i zagraniczne. Zupełnie nowy sprzęt i dodatkowe wyposażenie. Część diagnostyki zlecaliśmy poprzednio na zewnątrz, teraz będziemy mogli ją robić we własnym zakresie" - dodał dyrektor.

Zaznaczył, że kontrakt z NFZ szpitala - który poprzednio był zlokalizowany w dwóch rejonach miasta w osobnych XIX wiecznych budynkach - wynosi 120 mln zł.

"W nowej placówce mamy nowe oddziały, jak np. rehabilitację czy diagnostykę urazową oraz będziemy też wykonywać świadczenia ambulatoryjne. Dlatego będziemy się starać o powiększenie kontraktu" - mówił lekarz.

Największa inwestycja samorządu

Jak podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szpital to największa inwestycja samorządu wykonana z własnego budżetu - kosztowała 385 mln zł. Na budowę wydano 240 mln zł, a 130 mln zł przeznaczono na wyposażenie placówki.

"Uruchomienie szpitala ma duże znaczenie też dla pacjentów spoza Wrocławia, ponieważ będą mieli lepszą opiekę. Niedawno zamknięto szpital powiatowy w Środzie Śląskiej, a z okolic tego powiatu do nowego szpitala jest niedaleko" - przekonywał marszałek.

Szpital ma 16 oddziałów i 550 łóżek dla pacjentów. Sale są dwuosobowe z telewizorem i siecią Wi-Fi. Każdy oddział ma kuchnię dla pacjentów oraz tzw. salę dzienną. Obiekt zajmuje powierzchnię 5 hektarów, znajduje się w nim 2500 pomieszczeń. Rocznie ma przyjmować ok. 30 tys. pacjentów. Przewidywana liczba zabiegów to 12 tys., a porad ambulatoryjnych - 60 tys.

Nowatorskie rozwiązania

Oprócz wyposażenia w nowoczesny sprzęt w placówce przewidziano również nowatorskie rozwiązania architektoniczne i medyczne w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego.

To tzw. gorąca platforma, na którą składa się SOR, dział diagnostyki obrazowej, blok operacyjny z 10 salami oraz oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.

Platforma ma własny ciąg komunikacyjny razem z lądowiskiem helikopterów i podjazdem dla karetek. Dzięki temu pacjenci SOR będą szybciej diagnozowani i operowani.

Do nowej placówki przeniesiony został Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej. Obiekty po dawnym szpitalu zostaną sprzedane

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Warszawa powinna jeżdzić do Wrocławia po naukę, nie tylko ze względu na nowy szpital.

Pacjent z Warszawy., 2015-08-31 16:34:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE