PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław - nowy szpital wojewódzki przyjmuje pacjentów

  • pap/pt    31 sierpnia 2015 - 16:06
Wrocław - nowy szpital wojewódzki  przyjmuje pacjentów

Wrocławski szpital uchodzi za najnowocześniejszy w kraju

385 mln kosztował samorząd województwa dolnośląskiego nowy szpital wojewódzki. Ma przyjmować rocznie 30 tys. pacjentów i uznawany jest za najnowocześniejszy w kraju.
W ostatni dzień sierpnia rozpoczął medyczną działalność nowy szpital wojewódzki, który powstał w zachodniej części Wrocławia. Samorząd województwa wydał 385 mln zł na placówkę, która ma przyjmować rocznie 30 tys. pacjentów.

Dyrektor szpitala Marek Nikiel ocenił, że jest to obecnie najnowocześniejsza placówka szpitalna w kraju.

"Mamy certyfikaty krajowe i zagraniczne. Zupełnie nowy sprzęt i dodatkowe wyposażenie. Część diagnostyki zlecaliśmy poprzednio na zewnątrz, teraz będziemy mogli ją robić we własnym zakresie" - dodał dyrektor.

Zaznaczył, że kontrakt z NFZ szpitala - który poprzednio był zlokalizowany w dwóch rejonach miasta w osobnych XIX wiecznych budynkach - wynosi 120 mln zł.

"W nowej placówce mamy nowe oddziały, jak np. rehabilitację czy diagnostykę urazową oraz będziemy też wykonywać świadczenia ambulatoryjne. Dlatego będziemy się starać o powiększenie kontraktu" - mówił lekarz.

Największa inwestycja samorządu

Jak podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szpital to największa inwestycja samorządu wykonana z własnego budżetu - kosztowała 385 mln zł. Na budowę wydano 240 mln zł, a 130 mln zł przeznaczono na wyposażenie placówki.

"Uruchomienie szpitala ma duże znaczenie też dla pacjentów spoza Wrocławia, ponieważ będą mieli lepszą opiekę. Niedawno zamknięto szpital powiatowy w Środzie Śląskiej, a z okolic tego powiatu do nowego szpitala jest niedaleko" - przekonywał marszałek.

Szpital ma 16 oddziałów i 550 łóżek dla pacjentów. Sale są dwuosobowe z telewizorem i siecią Wi-Fi. Każdy oddział ma kuchnię dla pacjentów oraz tzw. salę dzienną. Obiekt zajmuje powierzchnię 5 hektarów, znajduje się w nim 2500 pomieszczeń. Rocznie ma przyjmować ok. 30 tys. pacjentów. Przewidywana liczba zabiegów to 12 tys., a porad ambulatoryjnych - 60 tys.

Nowatorskie rozwiązania

Oprócz wyposażenia w nowoczesny sprzęt w placówce przewidziano również nowatorskie rozwiązania architektoniczne i medyczne w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego.

To tzw. gorąca platforma, na którą składa się SOR, dział diagnostyki obrazowej, blok operacyjny z 10 salami oraz oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.

Platforma ma własny ciąg komunikacyjny razem z lądowiskiem helikopterów i podjazdem dla karetek. Dzięki temu pacjenci SOR będą szybciej diagnozowani i operowani.

Do nowej placówki przeniesiony został Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej. Obiekty po dawnym szpitalu zostaną sprzedane

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Pacjent z Warszawy., 2015-08-31 16:34:42

    Warszawa powinna jeżdzić do Wrocławia po naukę, nie tylko ze względu na nowy szpital.