PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Zaprezentowano elektroniczny system dokumentacji medycznej

  • PAP    10 grudnia 2009 - 21:23
Wrocław: Zaprezentowano elektroniczny system dokumentacji medycznej

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor ds. medycznych i marketingu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Beata Freier, elektroniczny system dokumentacji medycznej zawiera wszystkie dane na temat pacjenta, które są chronione i udostępnianie uprawnionym osobom.
- W systemie znajdują się m.in. statystyki medyczne, rozliczenia kosztów leczenia pacjenta oraz dokumentacja lekarska i pielęgniarska - tłumaczyła Freier.

Dodała, że system jest połączony ze zleceniami na wykonanie badań laboratoryjnych, histopatologicznych oraz zintegrowany z systemem aptecznym. - W pierwszym kwartale 2010 r. będzie również połączony ze zleceniami badań radiologicznych - powiedziała dyrektor.

Wyliczając korzyści z wprowadzenia systemu Freier podkreśliła, że jego wdrożenie przede wszystkim ułatwia zarządzanie informacją, co przekłada się na szybkość i jakość leczenia.

- W przypadku pacjentów, którzy leżeli na naszych oddziałach wcześniej, będziemy mieli wszystkie ich wyniki w jednym miejscu i od razu będziemy wiedzieć, jak przebiegało ich wcześniejsze leczenie - tłumaczyła.

Dzięki systemowi ma zostać ograniczony czas poświęcany na sprawy administracyjne, co z kolei ma dać personelowi medycznemu więcej czasu na opiekę nad pacjentem.

Uzupełnieniem elektronicznego systemu dokumentacji medycznej jest przenośne urządzenie - Mobile Clinical Assistant. To przenośny komputer połączony z siecią bezprzewodową. Pozwala on lekarzom i pielęgniarkom korzystać bezpośrednio przy łóżku pacjenta z jego dokumentacji medycznej. Pokazuje m.in., kto leży na sali szpitalnej, wiek pacjenta, rozpoznanie choroby oraz wszystkie wyniki badań. Dzięki urządzeniu personel medyczny może wpisywać dane do systemu bezpośrednio przy łóżku pacjenta.

System wprowadzono już na oddział chirurgii naczyniowej, ogólnej i onkologicznej. W pierwszym kwartale 2010 r. ma objąć wszystkie oddziały w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Do tej pory wdrożenie systemu kosztowało 1,4 mln zł. Pozostałe środki na jego rozwój szpital zamierza pozyskać z projektów finansowanych przez Unię Europejską.


Według przedstawicieli wrocławskiego szpitala, placówka jest pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej wyposażoną w tego typu system.

Prezentacja działalności elektronicznego systemu opieki medycznej towarzyszyła obchodom 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.