PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławski szpital ma najnowocześniejszy w Polsce sprzęt

  • PAP    19 marca 2015 - 16:47

We Wrocławiu uruchomiono najnowocześniejszy skaner PET-CT GE Discovery IQ, który skraca czas badania z dwudziestu do czterech minut i zapewnia precyzyjny obraz drobnych zmian nowotworowych.
Jak powiedział PAP Jarosław Furdal, prezes firmy Affidea, prowadzącej we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej, urządzenie to kosztowało ponad 8 mln zł.

"Zdecydowaliśmy się uruchomić ten aparat we Wrocławiu z kilku powodów. Mamy tu dobre doświadczenia we współpracy z dolnośląskim oddziałem NFZ, dysponujemy doświadczonym personelem, ale badanie będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców regionu" - mówił Furdal.

Jak dodał, skaner PET-CT GE Discovery IQ, który swą światową premierę miał w grudniu 2014 r. w USA, jest pierwszym takim aparatem w Polsce i czwartym w Europie.

Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej dr Mirosław Dziuk powiedział, że to urządzenie jest przełomem w diagnostyce onkologicznej, a przede wszystkim w tzw. ocenie ilościowej drobnych zmian nowotworowych.

"Otrzymujemy precyzyjną informację ilościową i ocenę, jak +gorący+ jest nowotwór, czyli jak się rozwija. Lekarz onkolog dzięki temu może dokładniej ustawić leczenie np. plan radioterapii i ocenić, jak pacjent na to zareagował. To przełom w tej diagnostyce i te aparaty będą w najbliższym czasie instalowane w kolejnych ośrodkach" - powiedział Dziuk.

Kierownik wrocławskiej placówki dr Zbigniew Podgajny podkreślił, że zaletami nowoczesnego skanera jest znacznie skrócony czas badania z dwudziestu do czterech minut, co zmniejsza szkodliwe promieniowanie na organizm, lecz również precyzyjny obraz zmian nowotworowych.

"To, co wydawało się dotychczas niemożliwe do osiągnięcia, udało się dzięki m.in. nowej konstrukcji detektora PET o nazwie LightBurst. To urządzenie również pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu np. przy badaniu obszaru płuc podczas oddychania. Czyni to na zasadzie tzw. odwróconej animacji, czyli uzyskiwania z obrazów ruchomych obrazu statycznego" - mówił lekarz.

Rocznie w Polsce wykonuje się ponad 30 tys. badań PET-CT, ale zapotrzebowanie jest przynajmniej dwukrotnie większe. Wrocławska pracownia PET, działająca od ośmiu lat na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jest jedyną placówką tego typu w województwie dolnośląskim. Wykonywała dotąd ponad 400 badań miesięcznie. Ma podpisany kontrakt z NFZ. Koszt jednego badania to 3300 zł.Zdaniem specjalistów na nowym skanerze będzie można wykonać dwukrotnie więcej badań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.