PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszyscy dopłacamy do zdrowia rolnika

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    17 października 2012 - 06:54
Wszyscy dopłacamy do zdrowia rolnika

KRUS przekazuje z rolniczych składek do Narodowego Funduszu Zdrowia mniej pieniędzy niż NFZ wydaje na opiekę zdrowotną mieszkańców wsi.
Zagraża to finansom funduszu – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2011 r. składka zdrowotna rolników pokrywała nieco ponad połowę wydatków ponoszonych na ich leczenie. Do funduszu z KRUS wpłynęło wówczas 3,11 mld zł. Natomiast koszty wszystkich świadczeń udzielonych rolnikom sięgnęły 5,6 mld zł.

Roczny przychód ze składki statystycznego rolnika wyniósł jedynie 823 zł, a na jego leczenie NFZ wydał średnio 1498 zł. To oznacza, że do świadczeń udzielonych ubezpieczonym w KRUS dopłacili wszyscy pozostali płacący składkę zdrowotną. Statystycznie – 675 zł w ciągu całego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2012-10-23 14:50:10

    Dużo się mówi o ukrócaniu przywilejów czy to nauczycieli, czy to mundurowych, a nikt nie podniesie ręki na świętą krowę PSL-u i innych organizacji rolniczych, czyli KRUS. Przeciętny rolnik nie zarabia gorzej od przeciętnego pracownika jakiegokolwiek przedsiębiorstwa z innej branży. A dobry rolnik za...rabia nawet sporo więcej. Tymczasem składki, które odprowadza do KRUS są ułamkiem (i to niewielkim) tego, co płacą "miastowi". Ale emeryturę czy inne świadczenia chce mieć takie same. Tu należy szukać oszczędności. Jak ktoś zlikwiduje KRUS i zacznie ubezpieczać rolników tak, jak innych, to pierwszy obiema rękami podpiszę się pod zniesieniem reszty przywilejów.  rozwiń
  • jania5a9, 2012-10-19 22:02:00

    A ile Państwo dopłaca do "zdrowia" mundurowych , księży i nauczycieli z ich rocznymi urlopami na poratowanie zdrowia?