PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudowali przychodnię z gminnej "krwawicy"

  • Rynek Zdrowia (RR)/ Gazeta Wyborcza    25 sierpnia 2010 - 21:15
Wybudowali przychodnię z gminnej "krwawicy"

W Koniecpolu otwarto 25 sierpnia ośrodek zdrowia, w którym mieści się 14 gabinetów lekarskich. Władze samorządowe liczą, że nowa placówka szybko uzyska kontrakt z NFZ, bo zakres usług medycznych dla mieszkańców tego rejonu jest niezwykle skromny.
Budowę obiektu rozpoczęto w 2007 r. z myślą o stacji pogotowia ratunkowego. Potem dobudowano dwupiętrową przychodnię. Obecnie jest więc w Koniecpolu pogotowie i przychodnia, która w praktyce funkcjonuje od połowy sierpnia.

Koniecpol z własnego budżetu przeznaczył na nią 9 mln zł. Oprócz pieniędzy gminy, 800 tys. zł dołożył Urząd Marszałkowski w Katowicach, a za 2,1 mln zł z środków unijnych zakupiono wyposażenie przychodni.

– Gmina strasznie się wykrwawiła finansowo – przyznał burmistrz Józef Kałuża w "Gazecie Wyborczej". – To dlatego, że w unijnych konkursach nie można było starać się o pieniądze na mury czy wykończenie budynków.

– Dotychczasowy ZOZ, który mieści się w Rynku, został przeniesiony do nowego obiektu przy ul. Armii Krajowej 2. Pracują w nim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Janusz Stypka, zastępca burmistrza.

Wyjaśnił również, że jeśli w nowej placówce zostaną wolne gabinety, to będzie w nich można prowadzić prywatne praktyki lekarskie. – Myślimy bowiem o pozyskaniu specjalistów – dodał.

Miasto i gmina Koniecpol, a także okoliczne gminy (Dąbrowa Zielona, Przyrów i Lelów), na tle innych regionów woj. śląskiego są słabo zabezpieczone pod względem oferty medycznej. Nowa inwestycja powinna poprawić sytuację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.