PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydaliśmy już unijne 4,3 mld zł na zdrowie

  • rynekzdrowia.pl (Katarzyna Rożko)    18 marca 2013 - 08:46
Wydaliśmy już unijne 4,3 mld zł na zdrowie

W latach 2014-2020 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 73 mld euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki kawałek z tego tortu dostanie sektor zdrowia.
Szpitale i inne placówki medyczne udowodniły już jednak, że potrafią zdobywać wielomilionowe dotacje na inwestycje. To pieniądze, których nie mogłyby pozyskać ani od organów założycielskich, ani wysupłać ze środków własnych.

- Trwają prace nad przygotowaniem Umowy Partnerstwa (kontraktem pomiędzy Polską a Komisją Europejską) oraz programów operacyjnych. W dokumentach tych zostaną określone obszary, a także zakres unijnej pomocy - podaje Rynkowi Zdrowia Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Wyjaśnia, że ochrona zdrowia może być wspierana m.in. w zakresie: badań i rozwoju, projektów informatycznych (np. e-zdrowie), modernizacji obiektów i projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Wiadomo już, że ochrona zdrowia została uznana za „istotny obszar dla zrównoważonego rozwoju kraju" oraz, że pieniądze z transzy na lata 2014-2020 mają być wydawane w inny sposób niż fundusze z budżetu 2007-2013.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę, że do tej pory pieniądze europejskie inwestowano głównie w infrastrukturę i bazę. Zapowiedziała, że nowy budżet zostanie tym razem skierowany głównie na połączenie tego, co się będzie rodzić na wyższych uczelniach z aktywnością przedsiębiorców, aby wyniki badań naukowych skutkowały wdrożeniami na rynku.

Na inwestycje w ochronie zdrowia w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 4,3 mld zł. W wykorzystaniu unijnych dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych przodują województwa: małopolskie (284,1 mln zł), mazowieckie (246,8 mln zł) oraz wielkopolskie i dolnośląskie (oba po ponad 199 mln zł). Najmniej środków wykorzystano w Opolskiem (47,3 mln zł) i Lubuskiem (63,2 mln zł).

W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 ponad 300-milionową dotację uzyskało 39 projektów. Wśród nich 8 było związanych jest z informatyzacją i e-usługami, 7 projektów z termomodernizacją i wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, 22 projekty z budową, przebudową, rozbudową bądź modernizacją budynków i pomieszczeń oraz 2 projekty dotyczące europejskiej sieci współpracy.

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie, zarówno pod względem liczby dofinansowanych projektów, jak i wysokości dotacji w czołówce jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Z transzy na lata 2007-2013 lecznica zdobyła dotację na trzy projekty na kwotę 114,2 mln zł.

- W 2005 r. w placówce powstała jednostka zajmująca się pozyskiwaniem i obsługą administracyjną projektów dofinansowanych z unijnych źródeł. Jej zadaniem jest m.in. pomoc w przezwyciężaniu barier biurokratycznych związanych z aplikowaniem o środki zewnętrzne - mówi Dominika Gryszówka, kierownik Biura Wspierania Badań i Rozwoju w Szpitalu im. Jana Pawła II.

Prawdziwym wyzwaniem jest merytoryczne opracowanie dokumentacji tak czytelnie, aby oceniający ją asesorzy nie mieli wątpliwości, że właśnie ta inwestycja spełnia wszystkie kryteria i powinna być realizowana.

- Wymaga to znajomości branży medycznej, licznych i często zmieniających się przepisów, umiejętności planowania i analitycznego myślenia oraz pracy specjalistów, którzy potrafią wykorzystać możliwości finansowania zewnętrznego. Po podpisaniu umowy istotne znaczenie ma współpraca osób zajmujących się wdrażaniem projektu. To ich wiedza, doświadczenie i zaangażowanie przekłada się na sukces - podkreśla Lucyna Koper, koordynator projektów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Informuje też, że płocki szpital będzie aplikował o pieniądze z kolejnego budżetu na lata 2014-2020. W planach jest m.in. przeprowadzenie informatyzacji jednostki.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.