PARTNER PORTALU
  • BGK

Wykaz ubezpieczonych w internecie

  • PAP    27 lipca 2012 - 09:57
Wykaz ubezpieczonych w internecie

Od 2013 r. świadczeniodawcy będą mogli za pomocą internetu poprzez dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ zweryfikować uprawnienia pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.
Tak przewiduje nowelizacja dot. CWU, uchwalona w piątek przez Sejm. Za przyjęciem noweli głosowało 233 posłów, przeciw było 40, a 171 wstrzymało się od głosu. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Posłowie odrzucili poprawkę zgłoszoną przez Ruch Palikota, która rozszerzała katalog dokumentów potwierdzających tożsamość pacjenta, który nie ukończył 18. roku życia. Przygotowana przez ministerstwo administracji i cyfryzacji nowela przewiduje, że pacjent, aby potwierdzić swoją tożsamość, może okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną; ta ostatnia może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat.

Ruch Palikota chciał, aby zamiast zapisu o legitymacji szkolnej wpisać, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia okażą „inny dokument potwierdzający tożsamość”. Miałoby to – według tego klubu – wyeliminować problemy weryfikacji dokumentów osób niepełnoletnich przy uzyskiwaniu świadczeń zdrowotnych.

Odrzucenie tej poprawki rekomendowała sejmowa komisja zdrowia. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas posiedzenia komisji w czwartek negatywnie zaopiniował taką propozycję, twierdząc, że „nie rozjaśnia ona zapisów i może rodzić wiele interpretacji, że dokumentem potwierdzającym tożsamość może być jakikolwiek dokument”.

Sejm odrzucił też w głosowaniu wniosek mniejszości zgłoszony przez Marka Balta (SLD), który proponował usunięcie z projektu zapisów określających koszty stworzenia dodatkowych etatów w NFZ do 2022 r. w związku z realizacją ustawy.

Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier Donald Tusk. Deklarację złożył po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym. Lekarze podkreślali, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za wypisywanie recept osobom nieuprawnionym, ponieważ nie posiadają szybkiego dostępu do aktualnych danych dot. ubezpieczonych.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Pola, 2012-07-30 09:31:30

    to będą wyrzucone pieniądze i na system i na dodatkowe etaty ( pewnie zatrudnią na nich rodzinę i kolesi, którzy aktualnie tracą pracę w NFZ jest b. dużo partyjniaków- radnych i innych z wysoką pensją a dla pacjentów pieniędzy brak ) przecież wystarczy, żeby osoby pracujące w rejestracji placówki ...sł. zdrowia rzetelnie sprawdzały dok. tożsamości z dok.uprawniającym do świadczenia bezpłatnego (jakie to bezpłatne przecież co miesiąc odprowadzamy składki do NFZ - i to nie małe ) w mojej przychodni od dawna tak jest i nie ma z tym problemów. Te pieniądze będą tylko zmarnowane  rozwiń
  • wirtualnie ubezpieczony, 2012-07-28 09:55:26

    I znowu minister Boni i cały rząd od samego początku dają wiele możliwości różnym hakerom, przekrętasom, oszustom i złodziejom. Ten system winien być zamknięty, jak bankowy. Jak będzie dostępny w internecie dla wszystkich, to koniec. Nadal w służbie zdrowia pozostanie tak jak było.