PARTNER PORTALU
  • BGK

Wykryj za darmo cichego zabójcę

  • PAP    25 maja 2012 - 10:50
Wykryj za darmo cichego zabójcę

Warszawiacy mogą skorzystać z bezpłatnych testów w kierunku zakażenia wirusem HCV, który wywołuje groźną chorobę wątroby, WZW C.
Bezpłatne testy są dostępne do 30 czerwca lub do puli wyczerpania zapasów w dwóch placówkach laboratoriów Synevo Laboratoria Medicover: przy ulicy Długiej 44/50 oraz Wałbrzyskiej 48 – poinformowali organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Na badania mogą zgłaszać się osoby w wieku 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w kierunku WZW C. Konieczne jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirus HCV (hepatitis C virus) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

„Do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi zachęcamy szczególnie te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu, poddawane były zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia, czy też drobnym zabiegom medycznym takim jak usunięcie znamienia czy zęba, przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe” – apeluje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Specjalistka podkreśla, że WZW C potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości. Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo – po wielu latach – w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, jak marskość czy rak tego narządu. Wtedy często jest już za późno na skuteczną terapię. Dlatego WZW C określa się nieraz cichym zabójcą.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa je za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata.

„Zakażenia wirusem HCV w 80 proc. przypadków przechodzą w postać przewlekłą, a w konsekwencji prowadzą do marskości i raka wątroby będące wskazaniem do kosztownych przeszczepów tego narządu i śmierci. W Europie aż 60 proc. przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych właśnie wirusem HCV – mówi prof. Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2012-05-25 16:17:12

    a dlaczego badanie obejmuje osoby do 60 roku życia, skoro wirus potrafi dać objawy po kilkudziesięciu latach to co jak ktoś przekroczył 60-tkę to nie może mec objawów - bo nie rozumiem o co tu chodzi z tym ograniczeniem wieku