PARTNER PORTALU
  • BGK

Wylecisz ze szpitala za palenie papierosów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 sierpnia 2011 - 06:54
Wylecisz ze szpitala za palenie papierosów

W szpitalach obowiązuje całkowity zakaz palenia, ale jest on nagminnie łamany.
Pacjenci nagminnie łamią zakaz, wychodząc na papierosa na zewnątrz albo popalając w toalecie. Dyrektorzy przyznają, że są bezsilni, bo nie mają możliwości karania za nieprzestrzeganie przepisów.

Rezultatu nie przynosi nawet zakazywanie sprzedaży papierosów na terenie szpitala, bo nałogowych palaczy zaopatrują rodziny. Działania szpitali sprowadzają się więc do umieszczania na budynkach i w pomieszczeniach znaków graficznych informujących o zakazie.

Do przepisów wagi nie przykłada nawet sanepid. Od początku roku ukarał w całym kraju jedynie pięciu szpitalnych palaczy na łączną kwotę tysiąca złotych. Nałożył też kary na ośmiu dyrektorów za nieoznakowanie szpitali.

Niektóre szpitale z powodu pacjentów palących w ukryciu miały już kłopoty. W Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie w lutym doszło do zaprószenia ognia przez pacjentkę. Odtąd ochrona pilnuje, żeby chorzy nie palili na terenie szpitala i otaczającego go parku, a za złamanie zakazu pacjent za zgodą lekarza może być wypisany do domu.

Najwięcej kontrowersji budzi zakaz palenia w szpitalach psychiatrycznych. Ministerstwo Zdrowia rozważamy możliwość przywrócenia palarni w tych placówkach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.