PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypowiedzenie dla 190 lekarzy radomskiego szpitala

  • PAP    11 czerwca 2012 - 19:43
Wypowiedzenie dla 190 lekarzy radomskiego szpitala

Zamiar przeprowadzenia zwolnienia grupowego 190 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zgłosiła do urzędu pracy dyrekcja lecznicy. Szpital chce w ten sposób doprowadzić do zmiany umów o pracę, a w efekcie do zmiany systemu pracy lekarzy.
Jak powiedziała dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Luiza Staszewska, o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego lekarzy szpital powiadomił urząd pracy w piątek. Zwolnienia dotyczą wszystkich lekarzy, którzy jako podstawę prawną zawarcia umowy o pracę mieli wpisane porozumienie postrajkowe zawarte w 2007 r.

Porozumienie to, oprócz kwestii dotyczących wynagrodzenia, przewidywało m.in., że lekarze będą pracować tylko w systemie jednozmianowym (podstawowy czas pracy 7 godzin 35 minut oraz 16 godzin i 25 minut dyżuru).

Dyrekcja radomskiego szpitala chce zmienić obowiązujący obecnie jednozmianowy system pracy na tzw. równoważny, czyli (12 godzin pracy, 12 godzin dyżuru i w inny dzień, np. sześć godzin pracy).

Dzięki temu lekarze pracowaliby krócej, ale też mniej by zarabiali, na czym zaoszczędziłby szpital. Lecznica szacuje te oszczędności na mniej więcej 2 mln zł rocznie.

Staszewska powiedziała, że medycy zaczną otrzymywać wypowiedzenia po 8 lipca; będą one obowiązywać od 1 sierpnia.

Szpital zaproponuje lekarzom nowe umowy o pracę. Według dyrektorki nie zmieni się w nich stawka wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana dotyczyć będzie innych zapisów.

Podstawą zawarcia umowy o pracę ma być tylko Kodeks pracy i szpitalny regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy, a nie jak dotychczas także zapisy porozumienia postrajkowego. W umowie zapisane będzie, że lekarze będą mogli być zatrudnieni w systemie pracy równoważnym lub zmianowym, a nie tylko - jak obecnie - w systemie jednozmianowym.

Medycy będą mieli czas do namysłu, czy przyjmują nowe warunki pracy, do połowy okresu wypowiedzenia, czyli do połowy września. Do 31 października będą pracować bez zmian.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.