PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyroki na szpitale spółki

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    12 września 2011 - 06:53
Wyroki na szpitale spółki

Samorząd nie może zmienić szpitala w spółkę ani go wydzierżawić, bo musi zapewnić mieszkańcom leczenie w publicznej placówce – takie wyroki zapadły już w kilku sądach. Czy zablokują rządowy projekt komercjalizacji szpitali?
Od ponad dekady powiaty i miasta przekształcają lecznice, by je oddłużyć, poprawić ich zarządzanie albo zaoszczędzić. Przeszło tysiąc przychodni i kilkadziesiąt szpitali zostało już sprywatyzowanych – samorząd oddał ich majątek w dzierżawę prywatnej firmie czy praktyce lekarskiej – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Przybędzie szpitali spółek

Tak postanowił też zrobić powiat częstochowski z zadłużającym się szpitalem w Blachowni. Przeciwni byli związkowcy. „Solidarność” złożyła skargę w sądzie administracyjnym. Twierdziła, że samorząd nie może wydzierżawić szpitala, bo ma obowiązek zabezpieczyć opiekę zdrowotną dla mieszkańców.

Czytaj też: Szpitale w formie spółki wystartują z długami

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację „S”. Orzekł, że uchwała jest nieważna i należy przywrócić stan poprzedni. W Gliwicach zapadły kolejne wyroki unieważniające uchwały o dzierżawie szpitali w Tarnowskich Górach i Pszczynie.

W wyrokach powtarza się stwierdzenie: „przepisy zezwalają jednostkom samorządu terytorialnego na tworzenie spółek kapitałowych, jednak ta okoliczność nie świadczy o możliwości wyzbycia się i przekazania realizacji zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia”.

Oznacza to, że gminom wolno prywatyzować różne usługi, ale nie leczenie. Sądom nie podoba się, nawet kiedy szpital zamieniany jest w spółkę w całości należącą do samorządu. Po skardze związkowców w sierpniu wojewódzki sąd administracyjny uznał za nieważną uchwałę o komercjalizacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach – podaje „Gazeta Wyborcza”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.